W ostatnią niedzielę sierpnia tradycyjnie już będziemy świętować Dożynki Miejskie. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą w Kolegiacie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny, zaplanowaną na godzinę 15.00. Tuż po niej nastąpi uroczysty przemarsz uczestników z udziałem Orkiestry Dętej Tauron Wydobycie SA, odbędzie się on ulicami: Królowej Jadwigi, Grunwaldzką, a następnie Zieloną, skąd korowód uda się na jaworznicki Rynek, na którym o godzinie 16.30 rozpocznie się Ceremoniał Dożynkowy, w tym symboliczne odebranie chleba i wieńca dożynkowego.

Dożynki od lat są bardzo ważnym elementem naszego życia społecznego i na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w mieście. To doskonała okazja, by mieszkańcy Jaworzna mogli podziękować ludziom związanym z ziemią, i jej plonami, za trud tej pracy – mówią organizatorzy wydarzenia.

Jak co roku program dożynek jest bardzo bogaty – 27 sierpnia mieszkańcy będą mogli zobaczyć występy jaworznickich zespołów śpiewaczych, zespołu dziecięcego Jaworowe Ludki działającego przy ATElier Kultury w Jeleniu, zaprezentuje się również Kapela z Jurczyc. Imprezę zakończy zabawa taneczna z muzyką na żywo, zaplanowana na godzinę 18.30. Bardzo ciekawie zapowiadają się również wystawy, które będą towarzyszyć wydarzeniu. Wśród wystawców znajdują się między innymi: Jaworznickie Koło Pszczelarzy, Jaworznickie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Pocztowych, Koło Łowieckie „Kozioł”. Na stoiskach będzie można zdegustować lokalnych przysmaków i zapoznać się z oferowanymi produktami. Oprócz tego będzie można obejrzeć wystawę maszyn rolniczych, a także dzieła pochodzące z pracowni haftu regionalnego i przy okazji dowiedzieć się, jak powstają tradycyjne hafty na gorsetach. Podobnie jak w ubiegłych latach – odbędzie się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Jest to piękna i niezwykle ważna tradycja, którą chcemy pielęgnować. Mamy nadzieję, że podobnie jak w ubiegłych latach mieszkańcy równie chętnie odpowiedzą na nasze zaproszenie i tłumnie przybędą na Rynek, gdzie wspólnie podziękujemy rolnikom za ich wysiłek – dodaje Barbara Halaś, kierownik działu kultury MCKiS.

 

Zobacz także: