W piątek, 25 marca, minie dokładnie 30 lat, odkąd istnieje diecezja sosnowiecka. To właśnie 25 marca 1992 roku powołał ją do życia papież Jan Paweł II. Z okazji jubileuszu biskup Grzegorz Kaszak i inni księża zapraszają wiernych do wspólnego świętowania. W piątek, 25 marca, o godz. 18 zostanie odprawiona w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu msza jubileuszowa. Ma jej przewodniczyć abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, osobisty sekretarz św. Jana Pawła II.

Hasłem jubileuszowych obchodów są słowa „W Krzyżu – miłości nauka”, zaczerpnięte z dobrze znanej pieśni pasyjnej „W Krzyżu cierpienie” – informuje ks. Przemysław Lech, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej. – Najważniejszym wydarzeniem, łączącym modlitewnie wszystkie parafie, jest Peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego, który w swoich dłoniach trzymał św. Jan Paweł II podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej w Koloseum 25 marca 2005 roku, czyli dokładnie w 13. rocznicę ustanowienia diecezji sosnowieckiej. Św. Jan Paweł II ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w tamtej Drodze Krzyżowej osobiście. Jednoczył się jednak z wiernymi za pośrednictwem telewizji oraz przytulając i całując krzyż – tłumaczy kapłan.

Jubileuszowe obchody powstania naszej diecezji mają też drugi wymiar – patriotyczny. Mija bowiem 100 lat od czasu ponownego przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Kapłani chcą przypomnieć, jaką rolę odegrało w tamtym czasie Zagłębie i jego mieszkańcy, którzy pomagali Ślązakom w walce o powrót na łono ojczyzny.

W ramach peregrynacji papieski krzyż zawita do 175 ważnych dla naszej diecezji miejsc, w tym do wszystkich parafii i różnych diecezjalnych instytucji. Wraz z krzyżem będą przywożone także relikwie papieża i obraz pt. „Ostatnia Droga Krzyżowa św. Jana Pawła II”, namalowany przez olkuszankę, Zofię Wywioł. Peregrynacja już się rozpoczęła. Jej początek miał miejsce 2 marca, czyli w środę popielcową, w kościele pw. Krzyża Świętego w Jeleniu.

Pragniemy w 30. rocznicę powstania diecezji sosnowieckiej, aby nauka krzyża i moc z niego płynąca dotarły do wszystkich wiernych naszej diecezji i odnowiły ich duchowe życie poprzez oczyszczenie sumień, kontemplowanie Jezusa Ukrzyżowanego w sakramentach Kościoła, a szczególnie w sakramencie pojednania i w Eucharystii – zaznaczył w dekrecie, zarządzającym peregrynację, bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

Nasza diecezja powstała na mocy bulli papieskiej „Totus Tuus Poloniae populus” jako jedna z 14 nowych kościelnych jednostek administracyjnych w Polsce. W jej granicach znalazły się parafie, które były wcześniej częścią trzech innych diecezji: częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej. Z tej pierwszej odłączono wtedy 97 parafii, w dużej mierze zagłębiowskich, a z drugiej 44 parafie z okolic Pilicy, Sułoszowej, Olkusza i Wolbromia. Diecezja krakowska oddała sosnowieckiej 11 jaworznickich parafialnych wspólnot.

Obecnie na terenie naszej diecezji jest 157 parafii. W naszym mieście jest ich 15. Są skupione w dwóch dekanatach. Co ciekawe, nie całe Jaworzno leży w granicach diecezji sosnowieckiej. Wciąż w archidiecezji krakowskiej znajdują się Koźmin i Cezarówka Górna, które są położone na terenie dekanatu chrzanowskiego, i jeleński Dąb, który jest częścią parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu.

Diecezja sosnowiecka jest częścią archidiecezji, a jej patronami zostali św. Albert Chmielowski i św. Rafał Kalinowski. Pierwszym ordynariuszem diecezji w Sosnowcu został bp Adam Śmigielski. Po jego śmierci jego miejsce zajął bp Grzegorz Kaszak. Biskupem pomocniczym jest bp Piotr Skucha.

Do najważniejszych wydarzeń w dziejach sosnowieckiego Kościoła należy pielgrzymka do Polski Jana Pawła II w 1999 roku. W jej ramach papież odwiedził też Sosnowiec. Miejscem spotkania głowy Kościoła katolickiego z wiernymi był plac w Zagórzu, zwany dziś Placem Papieskim. To tam 14 czerwca, podczas uroczystej mszy świętej, papież Polak ukoronował jaworznicki obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który znajduje się teraz w sanktuarium na Osiedlu Stałym.

Do trudnych wydarzeń w historii diecezji należał z kolei pożar dachu sosnowieckiej katedry, który wybuchł w nocy z 28 na 29 października 2014 roku. Uszkodzona została też piękna, zabytkowa polichromia, autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły. Przyczyną pożaru było zwarcie w małej, drewnianej wieżyczce. Dzięki wiernym i pomocy wielu instytucji, katedra odzyskała dawny blask (w pracach rozbiórkowych pomagali m.in. mieszkańcy jaworznickiego Betlejem, którzy ze spalonych desek wykonali następnie ikony i sprzedawali je, by w ten sposób wesprzeć ratowanie katedry).

Anna Zielonka-Hałczyńska

Koronacja obrazu Matki Bożej na Placu Papieskim w Sosnowcu | fot. Zdjęcie z albumu „Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym”

Zobacz także: