Mieszkańcy Jaworzna wciąż mogą wziąć udział w ankiecie na temat planu zrównoważonej mobilności miejskiej. Kwestionariusz jest dostępny na miejskiej stronie internetowej. To jedna z wielu form, w ramach których jaworznianie mają wpływ na to, jak zmienia się nasze miasto.

– Stworzenie planu zrównoważonej mobilności miejskiej daje szereg korzyści, m.in. takich jak poprawa jakości życia mieszkańców, możliwości rozwoju gospodarczego czy też optymalnego przekształcania funkcjonowania systemu transportowego Jaworzna w kierunku przyjaznym dla mieszkańców i środowiska, równoważenia stosowanych metod podróżowania i wyboru środków transportu oraz optymalizacji kosztów z tym związanych – podkreślają jaworzniccy urzędnicy.

Ankieta jest jedną z wielu możliwości, w ramach których mieszkańcy Jaworzna wyrażają swoje zdanie i angażują się w miejskie sprawy. Dokonują tego m.in. w ramach różnych miejskich projektów. Jednym z nich był np. program „Jaworzno w dyskusji”. Polegał na konsultacjach społecznych, podczas których jaworznianie dyskutowali o możliwych kierunkach działań i przyszłości m.in. dworca kolejowego w Szczakowej, skateparku w parku na Podłężu czy Kociej.

Paweł Silbert

prezydent Jaworzna

#JaworznoPoziomWyżej to również platforma ideowa, która powstała z myślą o mieszkańcach miasta. Chciałbym, aby mieszkańcy byli dumni z rozwoju Jaworzna, mieli poczucie, że współtworzą miasto, powstające tu projekty. Cieszy mnie, że jaworznianie chętnie angażują się w rozmaite miejskie programy i biorą udział w społecznych konsultacjach, podczas których rozmawiamy o możliwych kierunkach działań i przyszłości wybranych obiektów czy też obszarów w Jaworznie.

Kolejną okazją do decydowania o mieście jest Jaworznicki Budżet Obywatelski, już od 11 edycji cieszący się niemalejącym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chętnie zgłaszają swoje projekty i również chętnie głosują na zgłoszone pomysły. – W ramach JBO każda jaworznianka i każdy jaworznianin mają realny wpływ na to, jak zmienia się nasze miasto – podkreśla jaworznianka Monika Komańska, która już dwukrotnie zgłaszała swoje pomysły pod głosowanie w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Oba wygrały. – Moje projekty dotyczyły rozbudowy strefy rekreacyjnej i zagospodarowania otoczenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Szczakowej. Cieszę się, że dzięki JBO dzieci zyskały supermiejsce do zabawy na bezpiecznym, ogrodzonym terenie, administrowanym przez szkołę – zaznacza.

Nową propozycją, podobną do JBO, jest Jaworznicki Fundusz Wsparcia Inicjatyw Młodzieży. W 1. edycji Funduszu uczniowie głosowali m.in. na strefy relaksu, salę doświadczania świata czy na zakup gier planszowych.

W Jaworznie są też organizowane inne akcje, w których mieszkańcy angażują się w miejskie sprawy. Na przykład ostatnio jaworznianie licznie podpisali się pod petycją w obronie budowy fabryki samochodów elektrycznych Izera.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Jedną z decyzji mieszkańców Jaworzna w ramach JBO była budowa pumptracku w Centrum | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: