Wszystko wskazuje na to, że najbliższe święta Bożego Narodzenia kolejnych 90 rodzin spędzi już we własnych mieszkaniach w osiedlu Sfera.

W październiku klucze otrzymali lokatorzy 23 mieszkań własnościowych położonych w tym osiedlu. Teraz w Sferze trwają ostatnie prace, które zakończyć się muszą przed oficjalnym przekazaniem kluczy nowym najemcom. Wkrótce nastąpią odbiory techniczne lokali, a potem przeprowadzki.

Jeśli nie będzie żadnych niespodzianek, to przekazanie kluczy planujemy na połowę listopada. Mieszkania będą oddawane w standardzie pod klucz – informuje Dawid Domagalski z Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

To oznacza, że nowi mieszkańcy nie muszą wykonać żadnych koniecznych prac przed przeprowadzką. Na podłogach położone są panele lub płytki, a ściany pomalowane są na biało. Wystarczy wstawić meble i już można mieszkać. Tym razem wśród mieszkań oddawanych do użytku są lokale o różnym metrażu. Najmniejsze kawalerki mają po 36 metrów kwadratowych, a największe są trzypokojowe mieszkania, których powierzchnia to blisko 70 m.kw.

Po zakończeniu wszystkich prac na osiedle Sfera będą się składały42 budynki, w których zlokalizowane będą 402 mieszkania. Będzie też 800 miejsc parkingowych.

Postępy widać też na budowie wieżowca przy ulicy Glinianej. Budynek będzie miał 8 pięter. Prace mają się zakończyć w połowie przyszłego roku. Powstanie tutaj w sumie 49 mieszkań. Najmniejsze będzie miało nieco ponad 30 m. kw., a największe blisko 70. Powstaną tu kawalerki oraz mieszkania 2- i 3-pokojowe. Budynek ma bardzo dobrą lokalizację. To właściwie centrum miasta, choć jednak trochę na uboczu. Część budynku będzie pełniła funkcje usługowe.

Na budowie przy Glinianej nie zabrakło niespodzianek. W konsekwencji budowa będzie trwała dłużej niż zakładano. Przestój spowodowany był koniecznością zmiany technologii posadowienia budynku. Geolog zalecił wymianę części podłoża, a projektant palowanie metodą CFA, która polega na wierceniu otworów o średnicy 63 cm i wypełnieniu ich betonem bezpośrednio pod płytą fundamentową. Po aktualizacji harmonogramu wszystko szło już zgodnie z planem. Po zakończeniu prac dawny pawilon na Podwalu zyska drugie życie. Część usługowa zostanie ocieplona i wyremontowana. Na niej stanie 9-kondygnacyny budynek mieszkalny. Przybędzie miejsc parkingowych oraz przeznaczonych do rekreacji dla dzieci i dorosłych.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: