XVIII Dni Godności Osób Niepełnosprawnych przeszły do historii. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

W tym wielkim święcie niepełnosprawnym towarzyszyli terapeuci, opiekunowie, nauczyciele, wychowawcy i bliscy. W spotkaniach organizowanych w ramach obchodów uczestniczyli przedstawiciele władz miasta.

Tradycyjnie wszystko rozpoczęło się od wielkiej fety na Rynku. Był uroczysty przemarsz sprzed Muzeum Miasta Jaworzna pod scenę ustawioną na Rynku, gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Dni i symboliczne przekazanie klucza do bram miasta przedstawicielom osób niepełnosprawnych.

Jaworzno się zmienia również z myślą o osobach niepełnosprawnych. Korygujemy miejską infrastrukturę w ten sposób, by usuwać bariery architektoniczne. W tej materii jest jeszcze sporo do zrobienia, ale pracujemy nad tym, by miasto stawało się coraz bardziej przyjazne osobom, które mają problemy z poruszaniem się. Dziękuję za to, że na co dzień z godnością, optymizmem i niezwykłą werwą znosicie swoją niepełnosprawność – mówił m.in. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

A później cały Rynek rozśpiewał się, roztańczył. Wszyscy bawili się wyśmienicie. W drugim dniu świętowania osoby niepełnosprawne mogły uczestniczyć w niecodziennym widowisku. Ich terapeuci i opiekunowie, na deskach sceny w Młodzieżowym Domu Kultury, wcielili się w bajkowe postaci. Przedstawienie “Zamieszanie w krainie bajek” zostało bardzo ciepło przyjęte, a aktorzy zdobyli wielkie uznanie publiczności. Spotkanie w MDK było też okazją do wręczenia nagród uczestnikom konkursu plastycznego “Bajkowe postacie w trójwymiarze”. Prace wykonane w ramach konkursu można jeszcze oglądać w galerii ExLibris Miejskiej Biblioteki Publicznej. Trzeba się jednak spieszyć, bo wystawa potrwa tylko do 25 maja.

W ramach XVIII Dni Godności Osób Niepełnosprawnych odbyła się też Miejska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa “Wielozmysłowe poznawanie świata”. Prelegenci przygotowali swoje wystąpienia tak, by przekazać rodzicom i opiekunom jak najwięcej konkretnych wskazówek na temat tego, jak pomóc osobie niepełnosprawnej poznawać świat za pomocą zmysłów.

Ostatnim punktem programu była Paraolimpiada. Tym razem organizatorzy nieco zmienili jej formułę. Mniej było zawodów i rywalizacji, a więcej dzielenia się sportowymi doświadczeniami. Do udziału zaproszono też odnoszących sukcesy niepełnosprawnych sportowców. Opowiadali oni o drogach wiodących na sportowe szczyty. Wśród gości była m.in. Patrycja Haręza, jaworznianka, która od lat z wielkim powodzeniem trenuje szermierkę na wózku.

Dla osoby niepełnosprawnej sport to wielka szansa. Treningi pomagają mi zapomnieć o codziennych kłopotach. To również doskonały sposób na rehabilitację, okazja do poznawania nowych ludzi i droga do względnej samodzielności – mówiła zawodniczka.

O znaczeniu sportu dla osób z niepełnosprawnościami opowiadał też Mikołaj Kola-Kowalik, trener, fizjoterapeuta i sportowiec.

Brak pełnej sprawności nie zamyka nikomu drzwi do sportowego świata. Bardzo często osoba niewidoma ma lepiej niż inni wykształcony zmysł zapachu. W sporcie dzieje się podobnie. Jeśli ktoś ma niesprawne nogi, to może doskonale wyćwiczyć górne partie mięśni. Do tego stopnia, że podczas zawodów wyciskania na ławeczce może mierzyć się z osobami w pełni sprawnymi i wygrywać z nimi – podkreśla Mikołaj Kola-Kowalik.

Uczestnicy Paraolimpiady mieli okazję do popróbowania swoich sił w kilku dyscyplinach sportowych. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary.

maria-materlaMaria Materla Pełnomocnik Prezydenta ds. osób Niepełnosprawnych

Zakończyło się czterodniowe świętowanie Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Jak co roku towarzyszyło temu wydarzeniu wiele pozytywnych emocji. Po raz kolejny osoby z niepełnosprawnościami miały okazję, by zaznaczyć swoją obecność w naszym mieście, przypomnieć, że są jego ważną częścią, mają swoje marzenia, plany i problemy. Myślę, że wszyscy świetnie tę okazję wykorzystali. Osoby niepełnosprawne pokazały nam, jak potrafią się cieszyć mimo trudności, z którymi mierzą się na co dzień. My mieliśmy okazję, by obserwując, jak świetnie bawią się osoby z niepełnosprawnościami, na nowo przemyśleć, co w życiu jest naprawdę ważne. W tym roku nie zawiodła nas też pogoda, a w pierwszym dniu, gdy spotkaliśmy się na Rynku, pięknie świeciło słońce.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: