Jaworzno znów potwierdziło, że jest miastem wielkiej sportowej aktywności. Rok 2019 stał też pod znakiem licznych sportowych wydarzeń.

Nasze miasto znów odwiedzili światowej sławy kolarze, a w rowerowych rajdach brały udział setki miłośników jazdy na rowerze. Powodzeniem cieszyły się też imprezy biegowe, jak “Jaworznicka Piętnastka” czy Patriotyczny Bieg Crossowy, a także rajdy Nordic Walking i spływy kajakowe Białą Przemszą. Miniony rok był też szczęśliwy dla wielu jaworznickich sportowców. Z tytułami mistrzów świata wrócili do naszego miasta m.in. siłacze z klubu MCKiS Tytan Jaworzno, a drużyna siatkówki MCKiS Jaworzno bez problemu utrzymała się w pierwszej lidze.

Rowerem, pieszo i w kajaku

Najbardziej oczekiwaną przez kibiców i mieszkańców Jaworzna sportową imprezą był wyścig Tour de Pologne. W Jaworznie odbył się start czwartego etapu tej wielkiej sportowej imprezy. Niestety we wtorek, 6 sierpnia, kolarski świat opłakiwał tragicznie zmarłego Bjorga Lambrechta. 22-latek uległ tragicznemu wypadkowi podczas trzeciego etapu TdP. Wyścig był kontynuowany, ale podczas “naszego” etapu zrezygnowano z rywalizacji i odwołano imprezy towarzyszące. Start z jaworznickiego Rynku był symboliczny. Kibiców nie brakowało. Wszyscy jednoczyli się ze sportowcami i z wielkim wyczuciem sytuacji uczestniczyli w wydarzeniu na Rynku.

Ponad 200 zawodników stanęło 22 czerwca na starcie 25. Wyścigu Rowerów Górskich na 10 km. Wśród cyklistów znalazło się 43 jaworznian. Wystartowali także mieszkańcy m.in. Krakowa, Katowic, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Bytomia i Zawiercia. Jaworznianie brali też udział w licznych rowerowych rajdach. Jak co roku, Team Jaworzno organizował comiesięczne Night Bikingi, a w połowie maja odbył się I Rodzinny Rajd Rowerowy św. Wojciecha pod hasłem “Pokręcona Niedziela”. Dużym powodzeniem cieszył się, zorganizowany 2 czerwca, trzeci Byczyński Byk. W czerwcu jaworznianie wzięli też udział w I Diecezjalnym Rowerowym Rajdzie ku czci św. Jana Pawła II.

31 sierpnia na starcie 24. już Międzynarodowego Biegu Ulicznego zorganizowanego przez MCKiS, stanęło 467 zawodników. Pierwszy na dystansie 15 km był reprezentant Ukrainy Pawel Veretskyi. Zwycięzcą 9-kilometrowego odcinka został Andrzej Ochowicz. Dzień później, w Biegu dla Dzieci, ścigało się z kolei ponad 300 małych sportowców. Z kolei 12 października odbył się III Patriotyczny Bieg Crossowy w Rocznicę Powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Swój cykl biegów patriotycznych zorganizowała także Jaworznicka Inicjatywa Narodowa.

Oprócz biegania były też marsze. Największy z Rajdów Nordic Walking zorganizowano już po raz ósmy w Geosferze (8 czerwca). Na starcie stanęło ponad 450 uczestników. Podobne imprezy odbyły się także w Ciężkowicach i Byczynie. Powodzeniem cieszyły się też zawody z mapami w roli głównej. Najpierw, 9 lutego, odbyła się zimowa edycja Silesia Race, zorganizowana przez Stowarzyszenie “Silesia Adventure Sport” we współpracy z miastem. Wzięło w niej udział ponad 400 osób. Impreza składała się ze sportowej gry miejskiej, pieszych zawodów na orientację, rowerowych zawodów na orientację i rajdu przygodowego.Kolejnym wydarzeniem był Rowerowy i Pieszy Rajd na Orientację, który MCKiS zorganizowało 13 lipca. W zmaganiach uczestniczyło ponad 80 zawodników.

Nie zabrakło też propozycji dla miłośników wiosłowania. Na przełomie maja i czerwca Fundacja Kajakowa Tołhaj GDK i MCKiS zorganizowały III Ogólnopolski Spływ Kajakowy Białą Przemszą (ze Sławkowa do Maczek). Impreza zgromadziła 270 kajakarzy z całej Polski. We wrześniu na tej samej rzece odbyły się regaty. Z Maczek do Trójka Trzech Cesarzy popłynęło
45 miłośników kajakarskich przygód.

Medale, tytuły

W ubiegłym roku grad medali spadł na siłaczy z klubu MCKiS Tytan Jaworzno (krótką rozmowę z trenerem Mariuszem Grochowskim publikujemy poniżej). Armwrestlerzy przywieźli ze sobą ponad 100 krążków, a pięciu zawodników zdobyło tytuły mistrzów świata.

Z dobrych wyników cieszyli się również pięściarze. Pod koniec marca Ewa Białas z Akademii Boksu Roberta Gortata wywalczyła brąz na XIX Mistrzostwach Polski Seniorek w Grudziądzu, a w połowie października została mistrzynią na VIII Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Kobiet w Boksie, które odbyły się w Wałczu. Jaworznianie odnieśli też sukcesy na zorganizowanych w marcu przez Jaworznicki Klub Bokserski Jawor Team Indywidualnych Mistrzostwach Śląska w Boksie. Na podium stanęło 10 pięściarzy z naszego miasta. W październiku odbył się z kolei XIV Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Roberta Kopytka, na którym jaworznianie pokonali rywali z francuskiego klubu Seine Saint Denis.

To nie koniec sukcesów jaworznickich zawodników. Te największe zdobyły: Patrycja Włodarczyk z JKLA Jawor (została mistrzynią w biegu na 10 km podczas Mistrzostw Europy Masters w Wenecji), Patrycja Haręza z klubu Victoria 1918 Jaworzno (zdobyła mistrzostwo Polski w szermierce na wózkach i zajęła szóste miejsce w szabli na mistrzostwach świata w Korei Południowej) i Joanna Gabryluk z Klubu Sportowego Sparta Jaworzno (zdobyła tytuł mistrzyni świata w ju-jitsu).

Na parkietach i boiskach

Dobrze poszło także siatkarzom i koszykarzom MCKiS Jaworzno. Sezon 2018/2019 pierwszoligowa drużyna siatkówki zakończyła na 9. miejscu po fazie zasadniczej. Z kolei w sezonie 2019/2020 jaworznicki team znajdował się na 3, pozycji po pierwszej rundzie rozgrywek Kristpol 1. Ligi. Drugoligowi koszykarze MCKiS Jaworzno zakończyli sezon 2018/2019 na 16. miejscu, a pod koniec zeszłego roku, w sezonie 2019/2020, zajęli 5. lokatę w grupie C.

Z udanej rundy jesiennej cieszą się piłkarze Szczakowianki Jaworzno, która umocniła się na pozycji lidera w katowicko-sosnowieckiej lidze okręgowej. Z kolei na czele ligi chrzanowskiej znalazła się Zgoda Byczyna. Gorzej poszło natomiast Ciężkowiance Jaworzno, która w tej samej tabeli zajęła szóstą pozycję. Grająca w wadowickiej lidze okręgowej Victoria 2018 Jaworzno zajęła z kolei 10. miejsce.

Tekst:Anna Zielonka-Hałczyńska