Ładowanie Wydarzenia

Miejskie Centrum Kultury i Sportu organizuje kolejne wydarzenie skierowane do wszystkich mieszkańców naszego miasta. Tym razem organizuje ”I Plenerowe Otwarte Mistrzostwa Jaworzna w Warcabach”. Ta sportowo – rekreacyjna impreza odbędzie się już 6 sierpnia w sobotę na parkingu rowerowym MCIT pod ”Płaszczką”.

Do udziału w Mistrzostwach może się zgłosić każdy chętny, który zna zasady tej bardzo prostej gry a zarazem cieszącej się dużym powodzeniem.

Mistrzostwa odbędą się w dwóch kategoriach wiekowych:

I kategoria – do lat 16

II kategoria – powyżej 16 lat

Zapisy w dniu zawodów od godziny 10.00 – start – godzina 11.00. Gra systemem szwajcarskim, od 5 do 9 rund w zależności od ilości uczestników.

Gra w warcaby przeznaczona jest dla dwóch osób. Jest znana w całej Europie, a także w wielu krajach innych kontynentów, jednak w różnych krajach obowiązują różne zasady gry. Warcaby posiadają wiele odmian, ale za dyscyplinę sportową uznawane są tylko warcaby stupolowe (plansza ma 100 pól), nazywane również międzynarodowymi. Warcaby kanadyjskie z kolei, to gra na planszy o 144 polach. W niektórych wersjach warcabów pionek może zbijać tylko do przodu, natomiast w innych może to robić do przodu i do tyłu. Różnice dotyczą również długości ruchu damki (może ona poruszać się tylko o jedno pole lub o dowolną ilość pól), a także zasad promocji pionka.

Najczęściej jednak, w większości krajów, gra w warcaby rozgrywana jest na planszy posiadającej 64 pola, która często też zastępowana jest szachownicą. Ta odmiana gry nazywana jest warcabami brazylijskimi, klasycznymi, bądź też standardowymi. Aby zagrać w warcaby klasyczne potrzebne są:
• plansza o rozmiarze 8 x 8 pól (64) lub szachownica,
• 24 pionki (nazywane przez warcabistów kamieniami).
Warcaby rozgrywane są na czarnych polach planszy.

Początek gry
Na początku rozgrywki uczestnicy gry wybierają kolor pionków (kamieni), którymi będą grać – może to się odbyć np. w drodze losowania bądź po prostu umówienia się stron co do koloru. Planszę należy umieścić między graczy w ten sposób, aby grający pionkami czarnymi miał w lewym dolnym rogu ciemne pole. Każdy gracz rozpoczyna grę z dwunastoma pionkami w wybranym kolorze. Grający ustawiają je na czarnych (ciemniejszych) polach planszy w pierwszych trzech rzędach od swojej strony tak, żeby środkowe dwa rzędy planszy były puste.
Celem gry jest pozbycie się (zbicie) wszystkich pionków należących do przeciwnika (w tym także damek) albo zablokowanie rywala tak, by nie mógł on wykonać żadnego ruchu. Drugi wariant daje z pewnością więcej satysfakcji, a szczególnie w przypadku, kiedy graczowi uda się zablokować przeciwnikowi damkę. Charakterystycznym elementem dla gry w warcaby jest właśnie dążenie pionka do przemiany w damkę.
Pierwszy ruch należy do zawodnika posiadającego pionki białe, po czym następne ruchy gracze wykonują na przemian.

Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie. Dla pierwszych trzech miejsc w obu kategoriach Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie przygotowało nagrody rzeczowe.

Regulamin-> TUTAJ

 

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi: