Czołowe miejsca na ogólnopolskich zawodach, w tym zwycięstwo w zmaganiach o Złotą Łyżwę Podhala w Nowym Targu. Do tego awans o dwie łyżwiarskie klasy. Te wszystkie sukcesy to osiągnięcia 13-letniego Wojciecha Grędy, który w jeździe figurowej na lodzie należy do czołówki młodych polskich zawodników.

Jaworznianin od kilku lat zdobywa kolejne trofea, na ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach. Najbardziej cieszy się jednak z tego, że mógł wrócić na lodowisko, po rocznej przerwie, spowodowanej kontuzją. – Na szczęście do pełni zdrowia pomógł mi wrócić wspaniały fizjoterapeuta. Dzięki regularnym zabiegom, nie odczuwam już żadnych dolegliwości. Jestem szczęśliwy, że znów mogę trenować. Jazda figurowa to moja wielka pasja – przyznaje.

Przygodę z łyżwiarstwem zaczął kilka lat temu. Zamiłowaniem do tego sportu zaraził chłopca jego dziadek, który występował kiedyś w rewii. Wojtek ma też wsparcie swojej mamy, pani Agnieszki. Za jej namową zaczął naukę w szkółce łyżwiarskiej w Oświęcimiu. Dziś nie wyobraża sobie życia bez łyżew. Jest zawodnikiem klubu UKŁF Unia Oświęcim i uczniem oświęcimskiej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego nr 8.

Kocha to, co robi, choć swoje sukcesy okupuje ciężką pracą. Trenuje bowiem po około cztery godziny dziennie, nie raz aż po siedem razy w tygodniu. Bierze też udział w zajęciach akrobatycznych i lekkoatletycznych. Marzy o tym, aby być coraz lepszym i wystąpić w kadrze narodowej.

Jaworznianin ma na koncie liczne sukcesy, osiągnięte w tym, jak i w poprzednich latach. Na przykład w sezonie 2019/2020 znalazł się w czołówce Międzynarodowych Zawodów Mentor Cup w Toruniu i w zmaganiach pn. Mini Europa. W pierwszej z tych imprez zajął drugą pozycję, w drugiej był trzeci.

W trwającym sezonie triumfował już w Pucharze Soły 2021, Pucharze KLF Biellman z okazji 10-lecia jego istnienia w Krynicy Zdrój i we wspomnianych zmaganiach o Złotą Łyżwę Podhala w Nowym Targu. Drugie miejsce zajął w Pucharze Ziemi Oświęcimskiej z okazji 75-lecia Unii Oświęcim. Trzeci był natomiast w rywalizacji o Lampę Górniczą 2021 w Katowicach i na XV Zawodach Mikołajkowych 2021 w Łodzi.

– W tym roku Wojtek ma też na koncie podwójny awans. Przeskoczył z klasy złotej do klasy junior młodszy B, a następnie bardzo szybko trafił do juniorów młodszych A – chwali syna pani Agnieszka. Mama chłopca jest dumna z jego osiągnięć i kibicuje mu na każdym kroku.

W tegorocznym sezonie młody łyżwiarz najbardziej cieszy się ze zwycięstwa w Nowym Targu.

– A to dlatego, że dałem tam z siebie maksimum tego, na co mnie stać. Jestem bardzo zadowolony z tego startu – podkreśla Wojtek.

Na tafli prezentuje dwa programy, krótki i dowolny. Podczas treningów nabył też nową umiejętność – skoki podwójne.

Teraz czeka na mistrzostwa Polski. Te rozpoczną się 17 marca w Cieszynie. – Na pewno dam z siebie wszystko – zaznacza.

Wojtek, oprócz sukcesów w sporcie, świetnie radzi sobie także w szkole. Jego ulubionym przedmiotem jest matematyka. Drugą jego pasją są występy przed kamerą. Razem z mamą wziął udział w kilku kastingach. Statystował do filmów. Został twarzą Wieliczki.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Wojciech Gręda jest laureatem wielu nagród za jazdę figurową | fot. arch. Agnieszki Grędy/autor Tomasz Pindel