W naszym mieście jeździć będą autobusy bez kierowców.

21 czerwca w hali PKM Jaworzno, gdzie mieści się główna i najnowocześniejsza w naszym regionie, stacja ładowania autobusów elektrycznych, podpisano list intencyjny w sprawie testów autonomicznych pojazdów na terenie Jaworzna. To absolutna rewolucja w myśleniu o miejskiej komunikacji, która zacznie się właśnie u nas.

W Jaworznie wiele rzeczy w historii naszego kraju zrobiono po raz pierwszy. To w naszym mieście powstała pierwsza polska kopalnia węgla kamiennego, tutaj też wymyślono, że cement można transportować w specjalnych workach, a nie jak robiono to wcześniej, w beczkach. Pozostajemy wierni tej tradycji i dziś też jesteśmy miastem otwartym na innowacje – podkreślił Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

List intencyjny w sprawie testowania autonomicznego autobusu w naszym mieście podpisali: prezydent Jaworzna, a także Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury i Agata Miętek, reprezentująca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Na razie pojazdy bez kierowców będą wypróbowywane na terenie zajezdni autobusowej i nad jazdą zawsze będzie czuwał człowiek, ale zdaniem ekspertów to pierwszy i bardzo ważny krok na drodze do autonomizacji pojazdów.

Konsekwentne działania podejmowane przez władze Jaworzna związane z rozwojem miasta, odzwierciedlają globalne trendy w transporcie drogowym. Dzięki współpracy samorządu, świata nauki i biznesu oraz wsparciu strony rządowej, pierwsze inteligentne miasto przyjazne pojazdom samosterującym w Polsce staje się dzisiaj faktem – mówił prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie, instytucji zaangażowanej w przeprowadzenie w Jaworzanie testowego mapowania miasta.

Pojazdy, które trafią na testy do Jaworzna, muszą cechować się autonomicznością co najmniej na trzecim poziomie w klasyfikacji SAE International. To oznacza jazdę autonomiczną warunkową, bo pod nadzorem człowieka.

W praktyce pojazdy będą w stanie same poruszać się co najmniej po terenie zajezdni. W szczególności powinny same podjechać na stanowisko ładowania, a po naładowaniu zaparkować we wskazanym miejscu. Pojazdy przygotowane do tego, by jeździć bez kierowcy, pojawią się w Jaworznie w 2019 roku.

Chcemy, aby testy prototypów odbyły się w Jaworznie pod koniec przyszłego roku – zapowiedział prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR.

Pod koniec przyszłego roku w Jaworznie pojawią się pierwsze autobusy przygotowane do tego, by jeździć bez kierowców.

Na razie pojazdy będą testowane na terenie zajezdni PKM Jaworzno i na wyznaczonym torze do testów. Będą sterowane przez system komputerowy,ale pod czujnym okiem człowieka. To ważny krok na drodze do przełomowych zmian w komunikacji miejskiej. W historii miejskiej komunikacji Jaworzno już na pewno się zapisało.

Właśnie robimy milowy krok w transporcie publicznym. Pojazdy autonomiczne to nie zabawki, to realna potrzeba nowoczesnych systemów transportowych – podkreśla Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

Dziś to właśnie jaworznicki przewoźnik jest europejskim liderem elektromobilności. W swojej flocie już teraz ma 24 autobusy elektryczne, które wykonują połowę pracy przewozowej, a to nie koniec. Do 2020 roku przybędzie jeszcze 20 elektryków. Nowoczesna jest też cała infrastruktura, która pozwala na ich obsługę.

Jeszcze niedawno mówiono, że ogromną wadą pojazdów elektrycznych jest to, że często muszą być ładowane, więc właściwie nie nadają się na długie trasy. Dziś nasz rekordzista przejeżdża dziennie trasę o długości 419 kilometrów, a średnia trasa pokonywana przez autobusy elektryczne to 314 kilometrów dziennie – wyjaśnia Zbigniew Nosal.

Dzięki testom autobusów autonomicznych Jaworzno ma szansę utrzymać swoją silną pozycję lidera w zakresie nowoczesnych technologii w miejskiej komunikacji.

To, co dla innych może być transportową przyszłością, my już przekuliśmy w codzienny standard. I dla-tego wierzę, że tak samo będziemy miastem, w którym rozpocznie się historia polskich pojazdów autonomicznych. Mamy wyjątkową infrastrukturę, wielu wizjonerów i zapał, by aktywnie współtworzyć techno-logiczną przyszłość – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Autonomiczne autobusy w Jaworznie w ramach programu “Bezemisyjny transport publiczny” testować będą specjaliści z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To agencja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na razie uruchomiono postępowanie, które ma wyłonić wykonawców innowacyjnych autobusów. To największy w Europie przetarg ogłoszony w nowym trybie partnerstwa innowacyjnego na opracowanie i sprzedaż pojazdów transportu publicznego.

Zakładamy, że do końca 2023 roku po polskich drogach będzie jeździć ponad tysiąc bezemisyjnych pojazdów transportu publicznego opracowanych w ramach naszego programu – mówi prof. Aleksander Nawrat.

Tekst: Grażyna Dębała

Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury

marek-chodkiewiczChętnie korzystamy z możliwości włączenia się w innowacyjne stosowanie nowych technologii. Znowelizowaliśmy przepisy o ruchu drogowym, by możliwe stało się testowanie pojazdów autonomicznych. Jesteśmy gotowi na te testy. Trwa właśnie rewolucja technologiczna, która polega na dążeniu do zautomatyzowania przewozów, do cyfryzacji modeli zarządzania i całkowitej zmiany modelu podróżowania. Coraz częściej przeprowadza się testy rozwiązań, które umożliwiają kierowanie pojazdami przy ograniczonym udziale człowieka. Jesteśmy w przededniu wdrożenia rozwiązań pozwalających urządzeniom pokładowym na przejmowanie kontroli nad ruchem pojazdu na drodze. Ministerstwo Infrastruktury konsekwentnie stoi na stanowisku, że ze względu na konieczność zwiększania bezpieczeństwa użytkowników dróg, jak i bezpieczeństwa transportu, konieczne jest, aby do użytku dopuszczać tylko dobrze zweryfikowane technologie – stąd nasze poparcie dla stworzenia w Polsce, w tym także w Jaworznie, obszarów testowych, gdzie w różnych warunkach możliwe będzie testowanie nowych rozwiązań. Jaworzno jest bardzo aktywne w poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań i nie poprzestaje na osiągniętych sukcesach.

Zobacz także: