Ruszyły zapisy do udziału w Biegu Tropem Wilczym w Jaworznie. Na to historyczno-sportowe wydarzenie, upamiętniające żołnierzy wyklętych, zaprasza w naszym mieście Jaworznicka Inicjatywa Narodowa. Impreza odbędzie się, podobnie jak w wielu polskich miastach, w niedzielę, 5 marca. – Warto pospieszyć się z rejestracją. Liczba miejsc jest mocno ograniczona. Obowiązuje limit 120 uczestników – podkreślają członkowie JIN-u.

Bieg Tropem Wilczym pamięci Żołnierzy Wyklętych to ogólnopolska inicjatywa, która ma w tym roku swoją jedenastą edycję. Wydarzenie nawiązuję do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który po raz pierwszy obchodzono w 2011 roku. Dzień ten przypada 1 marca i upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, które działało w latach 1944-1963.

Pierwszy Bieg Tropem Wilczym miał miejsce w 2013 roku i został zorganizowany przez grupę społeczników w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Od 2014 roku organizatorką wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja. Drugi bieg odbył się w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Od 2015 roku zawody odbywają się w wielu polskich miastach.

Każda edycja ma swoich bohaterów. Tegorocznymi zostali Alicja Wnorowska, Irena Szajowska, Witold Pilecki i Tadeusz Płużański. Alicja Wnorowska (pseudonimy „Alina”, „Elżbieta” i „Ewa”) od września 1944 roku służyła, kolejno, w Brygadach Wywiadowczych AK, Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj i Zrzeszeniu „WiN”. Zatrudniła się w Urzędzie Bezpieczeństwa, gdzie szpiegowała. W pracy poznała, będącego w służbie ZSRR, porucznika Józefa Zapędowskiego. Zakochali się w sobie. 20 września 1946 roku zostali aresztowani. Alicja spodziewała się dziecka. Gdy była w ósmym miesiącu ciąży została skazana na karę śmierci. Urodziła samotnie w celi więziennej. Sąd zmienił jej wtedy wyrok na dożywocie. Jej synka, Stanisława, przekazano rodzinie. Alicja wyszła na wolność w 1955 roku. Józef Zapędowski został wywieziony w głąb ZSRR. Do Polski nigdy nie wrócił.

Irena Szajowska działała w konspiracji AK od jesieni 1943 roku. Była łączniczką. Przyjaźniła się z Alicją Wnorowską, którą wciągnęła do konspiracji. Współpracowały ze sobą. Irena została aresztowana 24 października 1946 roku, za działalność „zmierzającą do obalenia (ówczesnej) władzy”. Skazano ją na 15 lat więzienia, z którego wyszła w 1955 roku.
Rotmistrz Witold Pilecki walczył w kampanii wrześniowej. Po jej upadku działał w konspiracji. Był szpiegiem w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, do którego trafił z własnej woli, właśnie w celu szpiegowania i stworzenia ruchu oporu. Po zakończonej misji uciekł z Auschwitz i rozpowszechnił informacje o hitlerowskich zbrodniach. Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Został aresztowany 8 maja 1947 roku. Podczas przesłuchań był torturowany. Został stracony 25 maja 1948 roku.

Tadeusz Płużański brał udział w kampanii wrześniowej. W grudniu 1939 roku przystąpił do konspiracji. Został aresztowany przez gestapo i trafił do obozu w Stutthof. Po wojnie działał w konspiracji jako kurier. Został zatrzymany i trafił do obozu w Pradze, skąd uciekł. Współpracował z Witoldem Pileckim. Został aresztowany i otrzymał wyrok śmierci, zamieniony na dożywocie. Wyszedł na wolność po 8 latach. Podjął studia i piął się w uniwersyteckiej karierze. Otrzymał tytuł profesora i wykładał na polskich uczelniach.

Zgłoszenia na jaworznicką odsłonę Biegu Tropem Wilczym odbywają się na stronie zapisy.personalbest.pl. Do wyboru są trzy dystanse: 5 km, 10 km i 1963 metry. Odbędzie się też bieg dla dzieci – na 600 m. Start i meta zawodów będą zlokalizowane przy dawnym klubie MCKiS Dobra przy ul. Zagrody 2. Trasa biegów będzie miała charakter przełajowy.

Start na dystansie 1963 m odbędzie się o godz. 12. Biegi na 5 i 10 km rozpoczną się o godz. 12:30. Biuro zawodów będzie czynne od godz. 10. Opłata startowa wynosi 40 zł (w dniu zawodów 55 zł). Więcej informacji pod numerem telefonu 720 899 383 lub mejlowo stowarzyszeniejin@gmail.com.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Bieg Tropem Wilczym cieszy się w Jaworznie dużym zainteresowaniem. Na zdjęciu start zawodów w 2020 roku
| fot.Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: