Maciej Malik drugi rok z rzędu zwycięzcą Grand Prix Jaworzna w Szachach!

W piątek 4 listopada został rozegrany ostatni dziewiąty w tym roku turniej Grand Prix Jaworzna w Szachach. Zawody, które rozpoczęły się w lutym, obejmowały tradycyjnie cykl dziewięciu zmagań turniejowych rozgrywanych na przemian tempem P’10 lub 3+2, gdzie zdobyte punkty sumowane były po każdych zawodach i decydowały o kolejności miejsc w klasyfikacji generalnej. Zawody odbywały się w piątki w sali szachowej Hali MCKiS przy ul. Grunwaldzkiej 80 w Centrum. Ciekawostką jest fakt, iż jeden z turniejów – 24 czerwca – wyjątkowo odbył się po raz pierwszy w historii w terenie „otwartym” (Parking Rowerowy przy jaworznickich Plantach pod tzw. “Płaszczką”). Zawody rozgrywane były w jednej grupie (Open) z dodatkowymi klasyfikacjami juniorów do lat 8, 10, 12, 14 oraz 18. Udział w Grand Prix był bezpłatny, nie było obowiązku startu we wszystkich turniejach – do klasyfikacji zaliczano wyniki z tych cykli w których dany zawodnik startował.

W ostatnim dniu zawodów 8 punktów zdobył Jacek Stachańczyk, co pozwoliło mu wygrać piątkowy turniej i jednocześnie wystarczyło do zdobycia drugiego miejsca i tytułu Wicemistrza w klasyfikacji generalnej z 52 punktami „na koncie”. Zwycięzcą i Mistrzem całego cyklu Grand Prix – dodajmy po raz drugi z rzędu – został pewnie Maciej Malik, który w ostatnich zawodach zajął co prawda miejsce drugie, ale przewaga wypracowana wcześniej pozwoliła zawodnikowi cieszyć się z triumfu w „generalce” (53 punkty). Trzecia w piątek Jolanta Guzik ostatecznie obroniła trzecią pozycję w całym cyklu Grand Prix zdobywając w sumie 49 punktów. O miejscach cztery/pięć decydowały zapisy regulaminowe: w przypadku równej ilości punktów decydowała suma małych  i buchholzów tym sposobem Seweryn Stokłosa wyprzedził Kazimierza Zowadę (obaj zdobyli równą liczbę 47 punktów). Szósta pozycja przypadła w udziale Bogdanowi Łysikowi (46,5 pkt.), siódme miejsce zajął Kazimierz Tchórzewski (44,5 pkt.) a na miejscu ósmym turniej zakończył Igor Musiał (43,5 pkt.).

Dodatkowo wręczone zostały również nagrody w klasyfikacjach rankingowych:
Ranking 1601-1800: 1 miejsce – Krzysztof Cichoń, 2 miejsce – Sergiusz Palion
Ranking 1001-1600: 1 miejsce – Dariusz Olej, 2 miejsce – Wiesław Ciesielski
Ranking bez kategorii: 1 miejsce – Zvonko Grzetic, 2 miejsce – Roman Budziński, 3 miejsce – Stanisław Wędzicha
Wybrano też najlepszych juniorów, którymi dzięki zdobytym wynikom okazali się:

do lat 8: 1 miejsce – Artur Wojtania, 2 miejsce – Fabian Trzópek, 3 miejsce – Adam Witoszek
do lat 10: 1 miejsce – Franciszek Pocztowski
do lat 12: 1 miejsce – Nikodem Jakubowski
do lat 14: 1 miejsce – Bartosz Musiał
do lat 18: – 1 miejsce – Jakub Orzechowski

Ogółem w całym cyklu Grand Prix rywalizowało 93 szachistów (więcej niż przed rokiem) nie tylko reprezentantów naszego miasta ale i ościennych miejscowości. Z kolei we wszystkich edycjach od początku do samego końca udział wzięło 16 zawodników (co ciekawe – zwycięzca Grand Prix Marek Malik raz musiał „odpuścić” start w jednym z turniejów, co jednak nie zadecydowało ostatecznie o utracie wygranej).
Pierwsza ”ósemka” w klasyfikacji generalnej oraz zwycięzcy kategorii rankingowych zdobyli nagrody finansowe, a najlepsi wśród kategorii juniorskich otrzymali nagrody rzeczowe. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy do przyszłorocznej edycji Grand Prix Jaworzna w Szachach.