Kluczowe dla województwa śląskiego zmiany zaszły podczas listopadowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. Dotychczasowa większość Zjednoczonej Prawicy straciła władzę, w czasie kilkunastogodzinnych obrad odwołano przewodniczącego Sejmiku oraz członków Zarządu, oprócz marszałka, który stał za całą operacją porozumienia z opozycją. Stery Sejmiku objął przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, a do zarządu trafili reprezentanci nowej, egzotycznej koalicji ugrupowań opozycyjnych. Wątpliwe, by wzorem odwołanego z funkcji wicemarszałka Dariusza Starzyckiego, znalazł się ktoś, kto tak dbałby o interesy Jaworzna.

Niekorzystne dla naszego miasta zmiany to efekt wolty marszałka Jakuba Chełstowskiego, który zadecydował o zakończeniu współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Przekonał do tego jeszcze troje innych radnych PiS, w tym jaworzniankę Marię Materlę.

To znacząco zmieniło układ sił w Sejmiku i pozwoliło wybrać nowy zarząd województwa, w którym niestety nie znalazło się już miejsce dla Dariusza Starzyckiego. Szkoda, bo dotąd to on z powodzeniem na szczeblu województwa dbał o interesy naszego miasta. W składzie nowego zarządu Jaworzno nie ma już swojego protektora.

Ten niekorzystny dla naszego miasta zwrot jest konsekwencją zmiany politycznych barw przez marszałka oraz Marię Materlę, Alinę Nowak i Rafała Kandziora. Wszyscy oni zostali wybrani do sejmiku z list PiS, a teraz zdecydowali się na to, by dołączyć do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” (formacja wspierana przez Rafała Trzaskowskiego). Tym bardziej dziwi decyzja radnej z Jaworzna, która zmieniając polityczne barwy, wydatnie przyczyniła się do tego, że nasze miasto straciło w zarządzie województwa śląskiego „swojego człowieka”.

– To zaskakujące, gdyż Maria Materla zawsze podkreślała, że pracuje dla dobra miasta i jego mieszkańców. Teraz mamy wątpliwości, czy za tą decyzją nie stoją aby jej osobiste korzyści.

Nikt nas bowiem nie przekona, że wyrzucenie z zarządu jaworznianina przyniesie nam jakiekolwiek korzyści – komentuje na gorąco jeden z jaworznickich członków Prawa i Sprawiedliwości.

Przez ostatnie cztery lata, kiedy funkcję wicemarszałka województwa śląskiego pełnił związany z Jaworznem Dariusz Starzycki, sporo udało się zdziałać. Warto przypomnieć, że ważne dla miasta decyzje o podziale zewnętrznych środków finansowych podejmowane są między innymi na szczeblu wojewódzkim. W czasie, gdy w zarządzie województwa zasiadał jaworznianin, z rozmachem realizowane były w naszym mieście projekty choćby w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To forma współpracy samorządów, współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich, która umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów. W okresie, gdy w zarządzie województwa był jaworznianin, to m.in. kupowano dla PKM Jaworzno elektryczne autobusy, a w mieście montowano infrastrukturę potrzebną do ich obsługi. Powstało też Miejskie Centrum Integracji Transportu z integracją dróg dla rowerów. Utworzono nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 w jaworznickim żłobku. Przeprowadzono też termomodernizację Hali Widowiskowo-Sportowej przy Grunwaldzkiej 80 oraz budynków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, SP 5, SP 14, SP 16 oraz Przedszkola Miejskiego nr 2 i nr 9. W tym okresie w Jaworznie realizowano też duże projekty edukacyjne. Wspomnieć można choćby „Wesołe przedszkole – poprawa jakości edukacji przedszkolnej w Jaworznie”, „Przez zabawę do nauki”, „JAK? – Jaworznicka Akademia Kreatywności”, „Zawód=praca, zwiększenie możliwości kształcenia zawodowego w Jaworznie”.

Całkowita wartość projektów zrealizowanych w ramach ZIT w okresie gdy wicemarszałkiem województwa był Dariusz Starzycki to grubo ponad 113 mln zł, a kwota dofinansowania, jaką na te zadania pozyskało miasto, wynosi przeszło 75 mln 403 tys. zł.

Dobra współpraca władz miasta z zarządem województwa śląskiego pozwoliła na realizację tych i wielu innych inwestycji z wykorzystaniem unijnych środków. Teraz – pamiętając jaką politykę wobec Jaworzna stosowały poprzednie władze województwa – te możliwości wydają się być zdecydowanie mniejsze.

Screen z facebookowego konta Dariusza Starzyckiego | fot. Facebook

RED

Modernizacja hali to przykład dobrej współpracy władz miasta i z Zarządem Województwa Śląskiego
| fot. Materiały UM Jaworzno / Archifolio Tomasz Zakrzewski

Zobacz także: