Znamy już laureatów tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. W tym roku konkurs zorganizowano już po raz 25. O złote pióro rywalizowali autorzy 495 prac.

Blisko sto konkursowych tekstów nadesłali autorzy z Jaworzna, pozostałe prace przysłano z najróżniejszych zakątków Polski. Po raz pierwszy w konkursie rywalizować mogli też dorośli autorzy. – Rozszerzenie ram konkursowych to niezwykle słuszna idea, a rekordowa liczba złożonych prac świadczy o prestiżu tego wydarzenia – podkreśla Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Z powodu pandemicznych obostrzeń w tym roku uroczysta gala zorganizowana w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej miała nieco inną formułę. W spotkaniu w książnicy uczestniczyli tylko nieliczni autorzy konkursowych prac. Pozostali laureaci łączyli się z prowadzącymi galę za pośrednictwem internetu. – Konkurs o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna” ma swoją wyjątkową odsłonę. Pięknie wpisuje się w jubileusz 120-lecia nadania Jaworznu praw miejskich, ale także w ogólnopolskie obchody roku Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida – wspomina Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Część laureatów łączyła się z uczestnikami gali za pośrednictwem internetu. Wszystko przez pandemiczne ograniczenia | fot. Grażyna Dębała

W kategorii dzieci od 7 do 10 lat, zdaniem jurorów, najlepszy tekst prozatorski napisała Julia Kocot. W tej samej kategorii wiekowej autorką najwyżej ocenionego tekstu poetyckiego jest Jagoda Ciesielska.

Wśród nieco starszych uczestników konkursu (młodzież w wieku 11 – 14 lat) złote pióro w kategorii proza otrzymała Julianna Bednarek, zaś autorem najlepszego tekstu poetyckiego okazał się Grzegorz Sobkiewicz. W grupie młodzieży w wieku 15 – 19 lat złote pióro za prozę jurorzy przyznali Karolinie Adwent, a za poezję najwyższe noty otrzymała Maja Krupa-Nóżka. Wśród dorosłych laureatów triumfowali panowie. Złote pióro za najlepszy tekst prozatorski otrzymał Arkadiusz Stosur, a najlepszy tekst poetycki na konkurs przysłał Mariusz S. Kusion.
To już mój trzeci konkurs o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, a po raz drugi znalazłam się w gronie laureatów. Piszę od zawsze i bardzo to lubię, inspiracji szukam w codzienności – opowiada Karolina Adwent, właścicielka jednego ze złotych piór.

Finałową galę uświetnił występ muzyków: Piotra Goliata, pianisty i wokalisty. Na gitarze zagrał Sebastian Ruciński, a na kontrabasie Piotr Górka | fot. Grażyna Dębała

Jurorzy zgodnie deklarowali, że poziom tegorocznej edycji konkursu był bardzo wysoki. – Zaletą tego konkursu było to, że napłynęło bardzo dużo prac z różnych zakątków Polski. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. Konkurs ten jest wyjątkowy również dlatego, że poziom prac był bardzo wysoki. Pojawiały się opowieści z Warmii i Mazur czy Gór Świętokrzyskich. Wszystkie pisane znakomitą stylizacją gwarową – podkreśla Małgorzata Cichy, przewodnicząca konkursowego jury.

Tradycyjnie już wszystkie nagrodzone prace znalazły się w okolicznościowej publikacji. Książeczkę wstępem opatrzyła Dominika Słowik, jaworznicka pisarka, autorka powieści „Zimowla”, zdobywczyni Paszportu Polityki czy nagrody Odkrycie Empiku, a dodatkowo laureatka Złotego Pióra z lat 2004, 2005 i 2007. Okolicznościową publikację z konkursowymi tekstami znaleźć można w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Grażyna Dębała

Karolina Adwent zdobyła złote pióro za tekst prozatorski pod tytułem „11 przykazanie” | fot. Grażyna Dębała