Tak dobrych mistrzostw Śląska seniorów i juniorów w lekkiej atletyce zawodnicy MCKiS-u Jaworzno jeszcze nie mieli. Podopieczni trenera Józefa Bednarczyka przywieźli z najważniejszych śląskich zawodów w tej dyscyplinie (odbyły się one w miniony weekend) trzy złote i pięć srebrnych medali.

To najlepsze mistrzostwa Śląska dla naszego klubu w historii. Zawodnicy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, mimo niepogody i związanych z nią utrudnień, świetnie radzili sobie w swoich konkurencjach, zostawiając w tyle naprawdę poważnych rywali. Kilkoro naszych lekkoatletów pobiło też swoje rekordy życiowe, inni zdobyli najlepsze wyniki w sezonie – podkreśla Józef Bednarczyk, trener zawodników sekcji lekkiej atletyki w MCKiS-ie.

Julia Frąckowiak zdobyła złoto w skoku w dal. Była też czwarta w biegu na 100 m. – Skoczyłam 5,71 m. Trochę mi zabrakło do ustanowienia nowej życiówki – przyznaje zawodniczka. – Na 100 m startowałam z czystej ciekawości, chciałam przekonać się, o ile poprawiłam się w bieganiu od zeszłego roku – dodaje.

Złoty medal ma w swojej kolekcji także Paulina Gaj. Biegaczka wygrała w konkurencji na 1500 m. Czwarte miejsce zajęła natomiast w biegu na 5000 m. – Krótszy z dystansów przebiegłam w około 4,55 min. To już mój drugi złoty medal w tej kategorii. Złoto zdobyłam w niej również rok temu – przyznaje. – Zależało mi na podium w biegu na 5000 m. Zajęłam jednak czwartą pozycję – dodaje.

Mistrzem Śląska juniorów w rzucie oszczepem został Marcin Szczyrzyca. – Miałem dwóch naprawdę mocnych rywali, którzy mają na swoim koncie lepsze osiągnięcia niż ja. Ale udało mi się ich pokonać – podkreśla z dumą. – Duży wpływ na nasze wyniki miały na pewno złe warunki pogodowe. Rzuciłem oszczepem tylko 47,63 m, podczas gdy mój oficjalny rekord wynosi 48,48 m, a te nieoficjalne są jeszcze wyższe. Z powodu pogody słabiej poszło też rywalom – tłumaczy.

Jaworznianie zdobyli też na mistrzostwach pięć srebrnych medali. Wicemistrzami Śląska zostali junior Dominik Kosiór w rzucie dyskiem i w pchnięciu kulą, senior Patryk Górski w rzucie dyskiem (był też czwarty w pchnięciu kulą) i Adrianna Olechno w biegach na 100 i 200 m.

Czwarte miejsca zajęli Karolina Rysak i Piotr Kuzak w biegach na 100 m. Oboje biegli też na 200 m. Każde z nich zajęło na tym dystansie piątą pozycję.

Karolina Rysak biegła na 100 i 200 metrów | fot. Józef Bednarczyk

Jako klub lekkoatleci z MCKiS-u uplasowali się na dziewiątym miejscu na 35 klubów z całego województwa.

Medale na mistrzostwach Śląska to kolejny sukces zawodników z Jaworzna w ostatnim czasie. Nieźle poradzili sobie także podczas ubiegłotygodniowego IV Memoriału im. Sławomira Rosłona w Piasecznie, XX Międzynarodowego Mityngu Beskidianathletics w Bielsku Białej i mityngu kwalifikacyjnego w Gliwicach.

W Piasecznie Paulina Gaj zajęła trzecie miejsce i ustanowiła nowy rekord w biegu na 5000 m. Tuż za podium w biegu na 100 m uplasował się Piotr Kuzak. Biegnąca na tym samym dystansie Adrianna Olechno uplasowała się na piątej pozycji w swojej kategorii.

W bielskich zawodach Adam Kukuła wygrał w konkursie pchnięcia kulą 5kg U16, a podczas mityngu w Gliwicach w skoku w dal triumfowała Julia Frąckowiak.
Za tydzień jaworzniccy seniorzy wezmą udział w mistrzostwach Polski w Poznaniu.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Marcin Szczyrzyca (drugi od lewej) na podium w konkurencji rzutu oszczepem juniorów | fot. Józef Bednarczyk