W minioną sobotę 11 lutego wszyscy pasjonaci i miłośnicy chodzenia z kijkami w naszym mieście mieli okazję stanąć na starcie organizowanego po raz pierwszy w Jaworznie Miejskiego Zimowego Rajdu Nordic Walking. Zawody odbyły się w Ciężkowicach a biuro zawodów start i meta ulokowane były przy ulicy Zdrojowej. Impreza zaplanowana jako inauguracja wszystkich spotkań miłośników spacerów z kijami, których w naszym mieście z roku na rok odbywa się coraz więcej, internetowo znacznie wcześniej zapełniła przygotowany limit uczestników (200 osób). Ostatecznie na miejsce imprezy przybyło i wystartowało w Rajdzie 120 zawodniczek i zawodników nie tylko z naszego miasta, ale i ościennych miejscowości. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Jaworzna Paweł Silbert, a organizatorami przedsięwzięcia byli: Urząd Miasta Jaworzna oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Jako o współorganizatorze nie można zapomnieć również o Stowarzyszeniu Mieszkańcy dla Ciężkowic z Radnym Mirosławem Pieczarą, który na tę okoliczność był gospodarzem miejsca. Udział w organizacji mieli także fundatorzy nagród – Urząd Marszałkowski z Radną Sejmiku Województwa Śląskiego Jadwigą Baczyńską oraz TAURON Service Sp. z o.o. z Dariuszem Starzyckim – Wiceprezesem Zarządu. W imprezie uczestniczył bezpośrednio i był obecny przy nagradzaniu zawodników Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk oraz Radni Miasta Jaworzna Dawid Domagalski i Mariusz Kowalski. Słowa uznania trafić muszą też na ręce strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Jaworzno Ciężkowice obsługujących i zabezpieczających trasę oraz wolontariuszom – uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 18, którzy wiele pomogli w biurze zawodów podczas wydawania ciepłych napojów oraz nagród na mecie.

Rajd miał charakter rekreacyjny i niedokonywany był pomiar czasu, bardziej chodziło o dobrą zabawę, promocję zdrowego stylu życia oraz integrację osób w różnym przedziale wiekowym – co bez wątpienia udało się zrealizować podczas tego wydarzenia. Biuro zawodów otwarte zostało już o godzinie 8.30, gdzie zarejestrowani wcześniej internetowo zawodnicy pobrać mogli przygotowany numer startowy oraz talon na posiłek. Do godziny startu, czyli 11.00 można było skorzystać z przygotowanego bufetu z gorącą kawą i herbatą, a około dziesięciu minut przed startem uczestnicy wzięli udział w profesjonalnej rozgrzewce prowadzonej przez Judytę Fidzińską – instruktorkę MCKiS Jaworzno. O godzinie 10.00 zawodnicy wyruszyli na trasę, która liczyła około 8 kilometrów i prowadziła pięknymi i atrakcyjnymi przyrodniczo i krajobrazowo leśnymi traktami wokół zbiornika Żabnik. Po przybyciu do mety każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, dyplom ukończenia Rajdu i butelkę wody mineralnej a po krótkim odpoczynku można było skorzystać z ciepłego sycącego posiłku przygotowanego przez Mega Pizzę. Na koniec po podziękowaniach zawodnikom przez Łukasza Kolarczyka – Wiceprezydenta Miasta Jaworzna oraz Dariusza Starzyckiego – Wiceprzesa TAURON Service Sp. z o.o. oraz złożeniu życzeń urodzinowych obchodzonych tego dnia przez Mirosława Pieczarę nagrodzeni zostali najmłodsi i najbardziej doświadczeni uczestnicy zmagań. Najmłodszą zawodniczką okazała się Dominisia Gębala, a zawodnikiem Wojtek Domagalski, z kolei w grupie najbardziej doświadczonych wyróżniono Zofię Jakubas i Adama Byrczka.

Na koniec wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o nordic walking i naszym mieście, w którym można było wygrać ponad 30 nagród rzeczowych. Nagrody ufundowane były przez Urząd Miejski, MCKiS Jaworzno, TAURON Service Sp. z o.o. oraz Radną Sejmiku Województwa Śląskiego Jadwigę Baczyńską, która także obecna była przy wręczaniu wygranych. Cały czas po przybyciu na metę zawodnicy mogli korzystać z bufetu z ciepłymi napojami, a prawdziwą atrakcją i trafionym pomysłem dla zmarzniętych uczestników okazała się prawdziwa zimowa herbata z cytryną oraz przyprawami przygotowana prosto z ogniska. Na koniec uczestnicy i goście zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle bramy startowej oraz nastąpiło zakończenie zawodów z zaproszeniem na kolejne edycje nie tylko Zimowego Miejskiego Rajdu, ale i innych zaplanowanych na ten sezon marszów nordic walking w naszym mieście.

Zapraszamy do fotogalerii dostępnej TUTAJ

Foto: A. Pokuta

Zobacz także: