Do aktywności fizycznej zachęcają lekarze, celebryci, nauczyciele i moda, która ruch i zdrowy styl życia przynajmniej już od kilku lat stawia na piedestale. Dziś wypada być fit, a najlepiej jeśli zawdzięczamy to zdrowej diecie i regularnym treningom.

Niestety, od aktywności fizycznej skutecznie odciągają nas możliwości internetu czy telewizja, a teraz niesprzyjająca wydaje się również pogoda. Gdy świeci słońce, temperatura zachęca do wyjścia z domu, to wieczorny spacer może być dużą przyjemnością. Znacznie trudniej zmusić się do opuszczenia ciepłego domu teraz, kiedy zimny wiatr zrywa kaptur, a deszcz ze śniegiem w niejasny sposób, ale za to bez pudła, dostają się idealnie za kołnierz.

W tej sytuacji atmosferycznej i wobec wielorakich przyjemności serwowanych przez telewizję, książki lub internet wielu z nas postanawia jednak zostać w domu. Na konsekwencje takiego stacjonarnego stylu życia nie trzeba długo czekać. Najpierw pojawiają się dodatkowe kilogramy, a zaraz po nich, niejako w pakiecie, również problemy zdrowotne.

Specjaliści radzą, by mimo niezbyt zachęcającej pogody jednak nie odpuszczać, bo ważne jest wypracowanie odpowiednich nawyków. Jeśli będziemy je mieli, to ruch stanie się oczywisty. Właśnie o wypracowanie nawyków u młodych ludzi chodzi w jaworznickiej akcji prowadzonej pod hasłem “WF na 100 procent”. Pomysłodawcom zależy, by zachęcać młodych ludzi do czynnego udziału w lekcjach wychowania fizycznego. Akcja właśnie ruszyła w mieście po raz szósty.

W ramach akcji nauczyciele odnotowują, ilu uczniów było obecnych podczas lekcji oraz to, ilu z nich miało odpowiedni strój i ćwiczyło podczas zajęć. Dane są zliczane i przekazywane do organizatorów konkursu. Szkoła, która uzyska najlepszy wynik, może liczyć na nagrodę. Najczęściej jest to sprzęt sportowy. Efekty tej kampanii będzie można oceniać po kilku latach, kiedy dzisiejsi uczniowie staną się dorośli, ale specjaliści przekonują, że jeśli jakąś czynność wykonujemy regularnie przez miesiąc, to jest duża szansa na to, że wejdzie nam w krew jak codzienne mycie zębów. Warto próbować.

Tekst: Grażyna Dębała