Bolesne wspomnienia

7 lipca uroczyście obchodzono 76 rocznicę pacyfikacji leśniczówek w Jeziorkach i Byczynie. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika, potem delegacja reprezentowana przez zastępcę prezydenta Monikę Bryl, przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Kaczmarka, radnych, przedstawicieli Stowarzyszenia Armii Krajowej, OSP Byczyna, rodzin zmarłych Abstorskich, Preglerów, Poschów, mieszkańców Jeziorek i Byczyny, młodzież szkolną, harcerzy, złożyła kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 24 ofiary tragicznych wydarzeń z 1943 r. Następnie zaproszono gości do klubu Kasztan na występy młodzieży szkolnej, zespołu Byczynianek.

Rajd dla Igi

103 osoby stanęły 6 lipca na starcie IV Charytatywnego Wakacyjnego Rajdu Nordic Walking organizowanego w Byczynie. Uczestnicy mieli do przejścia trasę o długości 8,5 km wokół zielonych terenów dzielnicy. Jako pierwszy po 65 minutach dotarł Paweł Jończyk. Po rajdzie na uczestników czekały poczęstunek i konkursy z nagrodami. Podczas rajdu zbierano pieniądze na leczenie małej jaworznianki Igi Chlost. W sumie poprzez Fundację Iskierka udało się zebrać ponad 2 tys. zł.

Wjazd z pilotem

Od 9 lipca wjazd na Rynek blokują automatyczne słupki. Na główny miejski plac nie można wjechać, jeśli nie ma się stosownego zezwolenia i pilota, sterującego blokadą. Pilota wraz z instrukcją obsługi można otrzymać w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów po wniesieniu kaucji (100 zł) i podpisaniu protokołu odbioru.

Cena parkowania

22 lipca na parkingu pod Halą MCKiS w Centrum zainstalowano automatyczne kasy. Pierwsze 2 godziny postoju są darmowe. Za każdą kolejną zapłacić trzeba będzie 2 zł. Będą też bonusy dla kierowców, którzy przesiadać się będą do miejskiej komunikacji.

Jeśli w ciągu 15 minut od wjazdu na parking kierowca zadeklaruje w kasie automatycznej chęć zakupu biletu dziennego, będzie mógł pozostawić samochód na parkingu bez dodatkowych opłat i kontynuować podróż autobusami PKM Jaworzno – zapowiadają urzędnicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Właściciele aut elektrycznych będą mogli ładować je w tym miejscu bez dodatkowych opłat.

Złombol dzieciom

Jaworznicka ekipa Złombolu (pięcioro mieszkańców naszego miasta i rybniczanin) wróciła z Irlandii. W drodze powrotnej, w okolicach Stuttgartu, jej żuk stracił wał napędowy. Jaworznianie sprowadzili część z Polski, naprawili samochód i zameldowali się w Jaworznie 14 lipca.

Nasz 29-letni żuk przejechał 5500 km w 15 dni. Podczas tej wyprawy czterokrotnie płynęliśmy promem i byliśmy w siedmiu krajach – powiedział nam Jakub Salach, jeden z uczestników podróży.

W ciągu 12 lat trwania ogólnopolskiej akcji Złombol udało się pomóc 3275 podopiecznym 90 domów dziecka. Jaworznianie zebrali w tym roku 2310 zł. Dzięki Złombolowi finansowane są m.in. kursy językowe, zajęcia sportowe i usamodzielniające.

Tekst: ES, GD, AZ-H