Wymienili drzewa

Z ulicy Mickiewicza zniknęły lipy. Drogowcy zabrali drzewa ze ścisłego centrum miasta i przewieźli je do parku Chrząstówka. Tam zostały posadzone i już cieszą oczy wypoczywających jaworznian. W miejscu lip posadzono natomiast wiśnie piłkowe. Ta zamiana będzie korzystna dla roślin. Lipy są bardziej wymagające, gorzej znoszą warunki charakterystyczne dla miasta i zdecydowanie lepiej będą rosły w parku, a wiśnie świetnie poradzą sobie w centrum Jaworzna.

Asfalt na Prostej

Na ulicy Prostej drogowcy przygotowują nakładkę asfaltową. To jedna z dróg w Jaworznie, które zyskają nową nawierzchnię w ramach akcji prowadzonej przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów pod hasłem “Czas na gruntówki”. W ramach tego przedsięwzięcia już około 100 kilometrów jaworznickich dróg gruntowych zyskało asfalt. Zakończenie prac na ulicy Prostej planowane jest na 9 listopada.

Żółty tydzień

W poniedziałek rozpoczął się Żółty tydzień. To 32. edycja akcji, która ma przypominać o profilaktyce, chroniącej nas przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. W tym roku akcja skierowana jest przede wszystkim do osób urodzonych przed 1986 rokiem, bo to grupa, której nie objęły obowiązkowe szczepienia. W Polsce każdego roku specjaliści diagnozują kilka tysięcy nowych zakażeń. Tymczasem choroba prowadzi do marskości wątroby oraz chorób nowotworowych. WZW B bardzo łatwo się zarazić. Najczęściej dochodzi do tego podczas zabiegów medycznych, pobierania krwi do badania, transfuzji, czy w czasie zabiegów stomatologicznych i kosmetycznych. Uchronić przed chorobą może szczepienie.

Szukają złodzieja

Policjanci z Jaworzna szukają złodzieja, który ukradł sprzęt z budowy bloku energetycznego przy Elektrowni Jaworzno. Złodziej przeciął kłódkę na specjalnej skrzynce. Ze skrzynki zniknął kosztowny sprzęt. Brakuje elektronarzędzi, zestawu wierteł i zestawu kluczy nasadowych. Straty oszacowano na 2450 zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzą mundurowi z jaworznickiej Komendy Miejskiej Policji.

Tekst: GD