Wielkimi krokami zbliża się 31. już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odbędzie się on 29 stycznia. Jak co roku, zbiórka zostanie przeprowadzona także w Jaworznie. Tym razem fundacja zbiera pieniądze na leczenie posocznicy.

Jaworznianie już przekazują rozmaite przedmioty na internetowe licytacje. Jak co roku nie zabraknie też aukcji, której zwycięzca będzie miał prawo do nadania nazwy rondu WOŚP. W ubiegłym roku po raz kolejny licytację wygrał Jakub Bochenek, właściciel firmy Tuban Bańki i nazwał skrzyżowanie Rondem Wolnej Ukrainy. Nazwę ronda na aukcję co roku wystawia Urząd Miejski w Jaworznie.

Fanty przekazują też poszczególni mieszkańcy. Ponownie zrobił to m.in. Kamil Banasik, uczeń Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3, fascynat LEGO. Rok temu przygotowana przez nastolatka figurka z logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i autografem Jurka Owsiaka została wylicytowana za ponad 2 tys. zł. W tym roku Kamil zaoferował na aukcję kolejną podobiznę organizatora finału WOŚP. Zaledwie po dwóch dniach najwyższa, jak na razie, wylicytowana kwota, sięgnęła ponad 2,2 tys. zł (a do zakończenia licytacji jeszcze daleko – skończy się ona bowiem 31 stycznia).

– W tym roku po raz kolejny postanowiłem połączyć swoją klockową pasję z finałem WOŚP. Wystawiłem minizestaw, stworzony z oryginalnych klocków LEGO wraz z odręcznym podpisem Jurka Owsiaka. Zestaw składa się z minifigurki z nadrukowanym serduszkiem na torsie, a także z serca WOŚP, zbudowanego z klocków, i nadrukiem logo 31. Finału WOŚP.  Jurek Owsiak złożył swój podpis na czarnej podstawce, opatrzonej hologramowym certyfikatem fundacji WOŚP – opisuje Kamil Banasik. – Wszystkie klocki są nowe i oryginalne, a nadruki zostały wykonane przez profesjonalną firmę od nadruków na klockach. Licytacja zestawu odbywa się na portalu allegro.pl – dodaje.

Tegoroczne hasło Finału WOŚP brzmi: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Jak tłumaczą organizatorzy finału, według najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów.

– Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów – tłumaczą członkowie fundacji. – Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. – dodają.

Tegoroczna zbiórka ma więc na celu wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, dzięki czemu lekarze będą mogli szybko wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię.

Z puli 31. Finału WOŚP zostaną kupione m.in. urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF, analizatory do diagnostyki molekularnej typu multiplex PCR do identyfikacji mikroorganizmów wraz z oznaczeniem lekooporności czy zautomatyzowane systemy posiewów próbek mikrobiologicznych.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Kamil Banasik wystawił na aukcję podobiznę Jurka Owsiaka z klocków LEGO | fot. Archiwum prywatne

Zobacz także: