27 października obchodziliśmy Światowy Dzień Terapeuty Zajęciowego. W naszym mieście terapeuci pracują m.in. w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Jaworznie. W tej placówce 13 terapeutów prowadzi rehabilitację zawodową i społeczną dla 55 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Placówka działa przy ul. Chopina 19, a kieruje nią Monika Włodarczyk-Raczek.

Okazuje się, że pracownicy WTZ nie celebrowali swojego święta. – Był to dla nas normalny dzień pracy. Chyba nie przyzwyczailiśmy się do obchodów tego święta, a uczestnicy zajęć i tak prawie każdego dnia mile nas zaskakują i okazują swoje oddanie, akceptację – mówi Monika Włodarczyk-Raczek, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaworznie.

Pani Monika na początku swojej kariery zawodowej pracowała jako nauczyciel. – Od początku chciałam jednak pracować z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i tak też się stało. Pracuję w Warsztacie już od 1993 roku. Energii dodają mi moi uczestnicy, którzy są motorem napędowym, czuję się za ich los odpowiedzialna nie tylko w godzinach pracy – wspomina pani Monika.Praca terapeuty zajęciowego do łatwych nie należy. – Oprócz kwalifikacji zawodowych, trzeba mieć także zespół cech osobowościowych, predestynujących do wykonywania tego zawodu i w szczególności do pracy z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Tych cech nie da się nauczyć w szkole, trzeba po prostu się z nimi urodzić i pracować nad ich rozwojem – tłumaczy kierownik placówki.

Terapeuci zajęciowi na co dzień mają szereg obowiązków. Każdy problem teoretyczny przekładają na praktykę. Wyjaśniają, tłumaczą, pokazują, służą radą i pomocą. Uczą swoich podopiecznych, jakie cechy powinien posiadać dobry pracownik. Wspólnie wypracowują punktualność, dyscyplinę i dobrą organizację pracy, uczą porządku.

W jaworznickim WTZ opiekunowie pracują z podopiecznymi w pracowniach: introligatorskiej, stolarskiej, gospodarstwa domowego i ogrodniczo-witrażowej. Są też zajęcia w pracowniach tkacko-graficznej, ceramicznej i plastycznej. Działa pracownia umiejętności społecznych. Prowadzony jest także trening ekonomiczny. Podopieczni WTZ uczestniczą w biblioterapii i muzykoterapii, a w wolnych chwilach tworzą rękodzieło. W środę, 3 listopada, w Miejskiej Bibliotece Publicznej miejsce miał wernisaż prac podopiecznych jaworznickiego WTZ. Terapeuci sprawują też opiekę nad uczestnikami podczas zajęć z rehabilitacji społecznej, czyli w trakcie wyjścia do placówek kultury, nauki, sportu i rekreacji, wyjazdów na wycieczki programowe jednodniowe lub wielodniowe.

– Wszystkim terapeutom zajęciowym życzę cierpliwości, wyrozumiałości, wytrwałości w pracy z podopiecznymi, indywidualnego podejścia do każdego z nich i nie popadania w rutynę i sztampowość. Mamy bowiem do czynienia z człowiekiem o specjalnych potrzebach, zagrożonym wykluczeniem społecznym. Zawód wykonywany dla takich ludzi nosi znamiona misji, która nie powinna być wyznaczana stawką brutto za godzinę – mówi pani Monika.

Natalia Czeleń

Największą nagrodą za wykonaną pracę są dla terapeutów uśmiechy ich podopiecznych | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: