Koncerty, zawody sportowe, biesiada, kino, potańcówka, msza święta. Kolejny, wypełniony atrakcjami, jaworznicki Tydzień Seniora już za nami. Jaworznianie w jesieni życia przez siedem dni dzierżyli w swych rękach klucze do bram naszego miasta. Tyle bowiem trwało ich wielkie święto, w którym uczestniczyły setki osób. Zabawę seniorzy rozpoczęli we wtorek, 20 września, koncertem finalistów telewizyjnego show, a zakończyli w poniedziałek, 26 września, Kinem Seniora. Wstęp na wszystkie imprezy był bezpłatny.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna. – Cieszę się, że w Jaworznie odbyła się kolejna edycja Tygodnia Seniora, że bogaty harmonogram wydarzeń spełnił oczekiwania seniorów. To dobry plan, by organizować takie aktywności dla mieszkańców. To dobry plan, by miasto starało się zauważać i zaspokajać potrzeby osób starszych – podkreślił Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna.

Pierwszego dnia na scenie w hali MCKiS wystąpili finaliści programu „The Voice Senior”. Jaworznianin Jerzy Herman i dwaj inni uczestnicy telewizyjnego show, Krzysztof Prusik i Andrzej Biliński. Panowie zaśpiewali najsłynniejsze kawałki polskich i zagranicznych artystów. Otrzymali owacje na stojąco.

Następnego dnia jaworznianie zmierzyli się w zawodach sportowych. Towarzyszyły im ogromne emocje. Seniorzy mogli się sprawdzić w konkurencjach indywidualnych i grupowych. Świetnie radzili sobie ze strzelaniem z łuku czy w rzutach karnych do bramki celnościowej. Pokonywali też slalom z wielką piłką.

W międzyczasie seniorzy korzystali z zabiegów kosmetycznych i masażu. Wzięli także udział w ćwiczeniach relaksacyjnych oraz wysłuchali wykładu dietetyczki. Mieli okazję poddać się profilaktycznemu badaniu słuchu.

– Często seniorzy nie zdają sobie sprawy z tego, że nie dosłyszą. Po prostu przyzwyczajają się do takiego stanu rzeczy. Tydzień Seniora był idealną okazją, by uświadomić im te problemy i zachęcić do dbania o siebie oraz swoje zdrowie – mówi Ewa Chełmecka z firmy Audiofon.

W czasie tegorocznego Tygodnia Seniora poruszono także temat bezpieczeństwa osób starszych. Panie z GUS omawiały z nimi, na co warto zwrócić uwagę, gdy seniorzy napotkają ankieterów i jak odróżnić oszustów. Seniorzy obejrzeli też pokaz samoobrony. – Ważne jest, by seniorzy wiedzieli jak się bronić i kiedy odpuścić. Jeśli napastnik chce od nich portfel czy telefon, powinni je oddać. Życie jest o wiele cenniejsze – mówi Elżbieta Leja, instruktorka krav magi.

W czwartek jaworzniccy seniorzy uczestniczyli w biesiadzie. Impreza odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS, a przed zgromadzonymi wystąpili Aleksander Tura i Dariusz Fec. – Jaworzniccy seniorzy to bardzo wdzięczna publiczność. Przychodzą na koncerty nie tylko, by posłuchać muzyki, ale także, by usłyszeć tekst piosenki, dowiedzieć się, co artysta ma do przekazania – mówi Aleksander Tura.

Tego wieczoru usłyszeć można było wiele ballad, ale też i skocznych kawałków porywających do tańca.

W piątek, 23 września, przed seniorami wystąpili muzycy dwóch jaworznickich orkiestr, Archetti i eM Band, którzy zagrali największe hity zespołu Queen. Symfoniczne brzmienie słynnych piosenek i uderzająco podobny do głosu Freddiego Mercury’ego głos Kamila „Franky’ego” Franczaka sprawiły, że seniorzy mogli poczuć się, jakby byli na koncercie prawdziwego Queenu. Podczas jaworznickiej imprezy wystąpił też, jako drugi wokal, Kamil Baron. Orkiestrami dyrygował maestro Bartosz Olejnik.

– Śpiewanie dla seniorów to dla mnie prawdziwa przyjemność. Nie mam już ani babci, ani dziadka, a jak to się mówi – mądrego to dobrze posłuchać. Dlatego bardzo lubię się spotykać ze starszym pokoleniem, rozmawiać z seniorami, przed nimi występować – przyznał po koncercie Kamil Franczak.

W sobotni wieczór bohaterowie Tygodnia Seniora bawili się natomiast na potańcówce. Impreza pt. „Roztańczony senior” również odbyła się w hali w Centrum. Na kilka godzin sportowy parkiet zamienił się w miejsce wspaniałej zabawy przy muzyce, serwowanej przed DJ-a.

W niedzielę mieszkańcy miasta wspólnie modlili się o zdrowie seniorów w kolegiacie pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny. Nabożeństwo uświetnił swoim występem chór „Sokół”, który po mszy św. dał także krótki koncert. – Nasz repertuar jest bardzo bogaty. Tym razem postawiliśmy na pieśni religijne, a także patriotyczne – mówi Irena Skakuj, dyrygentka chóru „Sokół”.

Tydzień Seniora został zamknięty poniedziałkowym seansem kinowym. Widzowie obejrzeli film pt. „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”. Wybór tego tytułu nie był przypadkowy. – Zależało mi, by film, który obejrzą seniorzy, był z jednej strony optymistyczny, ale i skłaniał do pewnych przemyśleń – mówi Katarzyna Pokuta z MCKiS.

Przez tydzień na seniorów czekało wiele atrakcji. Sami zainteresowani aktywnie i chętnie uczestniczyli we wszystkich aktywnościach. – Co roku staramy się, by nasza oferta była jeszcze ciekawsza i bardziej zróżnicowana. W tym roku seniorzy mieli okazję posłuchać dobrej muzyki, potańczyć, zadbać o zdrowie i urodę. Poruszyliśmy też kwestię codziennego bezpieczeństwa seniorów. Musimy przyznać, że jaworzniccy seniorzy chętnie i aktywnie uczestniczyli we wszystkich wydarzeniach, co nas, jako organizatorów, bardzo cieszy – mówi Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych i kierownik działu promocji Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. – Jestem bardzo wdzięczna wszystkim współpracownikom za zaangażowanie i ciężką pracę. Bez nich takie przedsięwzięcia nie byłyby możliwe – dodaje pani Monika.

Wydarzenie współfinansowane było ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Natalia Czeleń
Anna Zielonka-Hałczyńska

Na koncercie Archetti i eM Bandu publiczność przeniosła się w świat muzycznych wspomnień | fot. Andrzej Pokuta