Przystań kajakowa w Długoszynie została w ostatni weekend wysprzątana przez jaworznian i działaczy Fundacji Kajakowej Tołhan GDK. Miłośnicy kajaków pozbierali śmieci, wyczyścili nadpalone i zniszczone ławki i naprawili połamane poręcze. Teren starannie wygrabili.

Ten piękny teren, położony nieco na uboczu, jest miejscem wypoczynku dla kajakarzy pływających Białą Przemszą. Niestety długoszyńska przystań jest regularnie dewastowana przez wandali. Kajakarze jednak nie odpuszczają. Przekonują, że to miejsce warto reklamować wśród jaworznianom. Być może jeśli przystań stanie się nieco bardziej popularna wśród jaworznian i mieszkańcy częściej będą tu bywać, to wandale zostaną stąd wypłoszeni. Przystań w Długoszynie to jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Rzeka, zieleń, piasek, cisza i spokój, czyli wszystko, co jest potrzebne, by wypocząć – mówi Marcin Tosza z wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Aby trafić na przystań w Długoszynie, trzeba jechać niemal do końca ulicą Nadbrzeżną w kierunku linii kolejowej. Do samej przystani dotrzeć można tylko pieszo lub rowerem, przechodząc specjalnym tunelem pod torami kolejowymi. Jaworznicki odcinek Przemszy i przystań w Długoszynie cenią sobie też kajakarze, którzy przyłączyli się do sobotniej akcji porządkowej. Chwalą przede wszystkim urok dzikiej rzeki, jej czystość, bogactwo ryb i piękno tutejszej przyrody. – Jestem przeciwnikiem ryczących silników na wodzie, a cenię sobie spokój, ciszę, bliskość przyrody. To wszystko tutaj jest i zdecydowanie warto o to miejsce zadbać – podkreśla Jarosław Kruk, kajakarz z Sosnowca.

Podczas sobotnich porządków na terenie przystani kajakarze mieli sporo pracy | fot. Grażyna Dębała

Do sobotniej akcji porządków na przystani dołączył też Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący jaworznickiej Rady Miejskiej i zapalony kajakarz. – Kajakarstwo to piękny sport, a Przemsza na jaworznickim odcinku dla kajakarzy jest rzeką niezwykle ciekawą i urokliwą. Zachęcam, by korzystać z infrastruktury przygotowanej dla kajakarzy – mówi Tadeusz Kaczmarek.

Tymczasem kajakarze już przygotowują się do najbliższego spływu, który odbędzie się na początku czerwca. Jego organizatorami są Fundacja Kajakowa Tołhan GDK, Miasto Jaworzno i Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Bardzo się cieszę, że pandemiczne ograniczenia pozwalają nam na organizację Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego „Długi weekend w dolinie Białej Przemszy”. To wydarzenie zawsze cieszyło się dużą popularnością. W poprzednich edycjach też brałem w nim udział, a Biała Przemsza zawsze robiła na mnie wielkie wrażenie. To piękna rzeka – podkreśla Sebastian Kuś, dyrektor MCKiS.

Przystań kajakowa w Długoszynie to owoc projektu pod hasłem „Rzeka łączy – budowa infrastruktury kajakowej i znakowanie Białej Przemszy na terenie Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, Bukowna, Sosnowca i Jaworzna”. List intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele wszystkich zainteresowanych miast oraz Fundacji Kajakowej Tołhaj GDK jeszcze w 2018 roku. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie atrakcyjnego turystycznie szlaku kajakowego na Białej Przemszy. Każdy z sygnatariuszy listu odpowiedzialny był za przygotowanie infrastruktury na terenie swojej miejscowości. W Jaworznie w ramach zadania powstały dwa punkty odpoczynkowe dla kajakarzy: przy ul. Batorego i właśnie ten w rejonie Długoszyna.

W ramach tego wydarzenia kajakarze pływać będą po Białej Przemszy. Spływ rozpocznie się w czwartek, 3 czerwca i potrwa do niedzieli, 6 czerwca. W tym czasie kajakarze dla rozgrzewki popłyną najpierw z Lasek do Dąbrowy Górniczej. Następnie z Jaworzna do Sosnowca. Trasa spływu rozpoczyna się w dąbrowskim Okradzionowie i wiedzie przez Sławków aż do sosnowieckich Maczek. W sumie to 22 kilometry Białą Przemszą. Spływ ma charakter rekreacyjno-krajoznawczy. Kajakarze bardzo lubią Białą Przemszę. To wymagająca, ale i bardzo ciekawa, nizinna rzeka. Spływy na tej trasie zawsze cieszą się dużą popularnością wśród kajakarzy – wspomina Mariusz Sikora, komandor Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego „Długi weekend w dolinie Białej Przemszy”.

Chętni mogą się jeszcze zapisać na spływ. Zgłoszenia należy dokonać poprzez formularz dostępny na stronie www.tolhaj-gdk.pl.

Grażyna Dębała

Teren został zagrabiony, śmieci pozbierane, a zniszczone elementy infrastruktury naprawiono | fot. Grażyna Dębała

Zobacz także: