Ośrodek Jeździecki Ciężkowice zaprasza wszystkich miłośników koni na zajęcia do swojej siedziby przy ulicy Filomatów 37. Można tutaj pojeździć konno, poznać zwyczaje i potrzeby zwierząt, ale też uczyć się empatii i obycia z końmi. Jaworznickie stowarzyszenie zarządza stadniną dopiero od kilku miesięcy, ale już kusi bogatą ofertą, przygotowaną dla mieszkańców, uczniów, a nawet dla przedszkolaków.

Zainteresowanie jest bardzo duże. Przyjeżdżają do nas mieszkańcy Jaworzna i okolicznych miast. Mamy klientów z Katowic, Sosnowca, Mysłowic, Chrzanowa, Trzebini czy Oświęcimia. Musieliśmy dokupić kilka koni, żeby nie męczyć zwierząt zbyt częstymi treningami – opowiada Bartosz Polewka, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Jeździecki Ciężkowice.

W ośrodku jest 50 koni. Część zwierzaków to mieszkańcy pensjonatu. To znaczy, że konie mają swoich właścicieli, a w ciężkowickiej stadninie po prostu mieszkają. Pozostałe zwierzaki to własność ośrodka. Zajęcia dla miłośników koni prowadzi 5 trenerów.

Jazda konna to przyjemność dla każdego. Zapraszamy do nas już kilkuletnie maluchy. Górnej granicy wieku właściwie nie ma. Zapisując się na zajęcia, nie trzeba mieć żadnych umiejętności. Trenerzy tak poprowadzą zajęcia, by stopniowo wszystkiego nauczyć – obiecuje Bartosz Polewka.

Zajęcia zawsze są dostosowane do wieku i umiejętności uczestnika. Maluchy zaczynają od animacji.

Na początku pokazujemy, jak czyścić konia i jak przygotować go do jazdy. Przy okazji opowiadamy o tym, jak dbać o takie zwierzę, co koń lubi jeść. Później jest przejażdżka na kucyku, podczas której dziecko wykonuje różne ćwiczenia – opowiada Wiktoria Nawrot, trenerka z Ośrodka Jeździeckiego Ciężkowice.

Starsi zaczynają od jazdy konnej na lonży. Podczas lekcji instruktor prowadzi konia, który przypięty jest do długiej liny, właśnie lonży. To pozwala trenerowi kontrolować zachowania zwierzaka, a uczeń ćwiczy równowagę. Uczestnicy zajęć z czasem uczą się też rozpoznawać nastrój konia. Chodzi o to, by wiedzieli, jakie sytuacje i zachowania jeźdźca budzą w zwierzaku niepokój czy niezadowolenie i umieli poradzić sobie w podobnych sytuacjach. Trenerzy przekonują, że jazda konna może być przyjemnością właściwie dla każdego. – Wystarczy miłość do zwierząt i chęć nauki – przekonuje Wiktoria Nawrot.

W ciężkowickim ośrodku mieszka 50 koni | fot. Grażyna Dębała

W ciężkowickim ośrodku specjalną ofertę przygotowano również dla przedszkolaków i uczniów. Grupy mogą wziąć udział w zajęciach, podczas których uczą się obycia z koniem, ale są też zajęcia rekreacyjne, oprowadzanie po stajni, pokaz skoków przez przeszkody i poczęstunek.

W poniedziałek, 28 czerwca, w Ośrodku Jeździeckim Ciężkowice ruszają półkolonie dla dzieci. W programie jest oczywiście nauka jazdy konnej i opieki nad zwierzakami, ale też zajęcia sportowe. Bardziej doświadczeni jeźdźcy będą pracować nad techniką jazdy i ćwiczyć trudniejsze elementy tej sztuki. Są jeszcze wolne miejsca.

Szczegóły dotyczące zajęć w ośrodku przy Filomatów 37 oraz półkolonii można uzyskać, dzwoniąc pod numer 531 296 100.

Bardzo nam zależy, żeby to miejsce żyło, by jak najwięcej osób zarazić pasją jeździectwa – podkreśla prezes Stowarzyszenia Ośrodek Jeździecki Ciężkowice.

Grażyna Dębała

Bartosz Polewka zaprasza do Ośrodka Jeździeckiego Ciężkowice | fot. Grażyna Dębała