Polskie kolędy, utwory o zimowej tematyce, wiersze nawiązującego do Bożego Narodzenia. To wszystko można było usłyszeć podczas trzeciego koncertu żeńskiego chóru Belcanto pod dyrekcją Jadwigi Hild. Piosenką przewodnią wydarzenia był utwór pt. „Cudowny zimowy świat…”. Chórzystki wystąpiły w niedzielę, 8 stycznia, w ATElier Kultury. Razem z Belcanto zagrali także zaproszeni muzycy. Na fortepianie akompaniowała Natalia Smagacz. Wystąpiło też trio harmonijek ustnych „Gentlemen’s Harmonica”.

– „Szukaj przyjaciół tam, gdzie śpiewają – źli ludzie pieśni nie znają”. Te słowa z dziecięcego pamiętnika towarzyszą mi już bardzo długo – podkreśliła Jadwiga Hild. – Myślę, że to motto motywuje też nasze chórzystki, by w każdą środę wieczorem przychodzić na próby – zaznaczyła.

W wypełnionej po brzegi sali teatralnej (słuchacze, dla których zabrakło miejsc siedzących, zajmowali też miejsca na schodach) rozbrzmiewały takie utwory, jak np. „Wśród nocnej ciszy”, „Uciekali”, „Mario, czy już wiesz?” czy tytułowy „Cudowny zimowy świat”. Chórzystki zaśpiewały nie tylko po polsku, a kilka utworów zagrało też, bez towarzyszenia chóru, trio harmonijek ustnych. Słuchacze usłyszeli w jego wykonaniu np. „Memory”, „Feliz Navidad” i „Sleigh ride”. A po bisach publiczność, wraz z chórem i muzykami, zaśpiewała dwie kolędy – „Cichą noc” i „Do szopy, hej pasterze”. – Dziękuję za ten wspaniały koncert. Jaki pierwszy koncert, taki cały koncertowy rok. Życzę paniom kolejnych tak pięknych występów – zaznaczyła Marzenna Synowiec, dyrektor ATElier Kultury.

Chór Belcanto istnieje od kilkunastu miesięcy i tworzą go, jak na razie, same panie. Grupą kieruje Jadwiga Hild, zawodowy muzyk i dyrygentka. Niedzielny koncert był trzecim występem w karierze chóru. Rok temu Zespół zaprosił mieszkańców Jaworzna na kolędowanie. Dał też koncert z okazji Dnia Niezapominajki pt. „Kocha się za nic”.

Próby chóru odbywają się w siedzibie ATElier Kultury przy ul. Mickiewicza 2 w środy w godz. 19-20.30. Nabór do Belcanto jest otwarty, zarówno dla pań, jak i dla panów.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Chór Belcanto dał swój trzeci koncert | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: