Niezwykłe przedstawienie można było obejrzeć w czwartek, 14 lipca, w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego. Spektakl to owoc pracy uczestników letniej półkolonii teatralnej „Niebieskie Lato”. Młodzi artyści pokazali, czego nauczyli się podczas wakacyjnych zajęć, i zdobyli uznanie publiczności.

Teatralne półkolonie to projekt Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, realizowany w ramach programu grantowego „Lato w teatrze”. Wakacyjne przedsięwzięcie miało zintegrować dzieci autystyczne z neurotypowymi przy wykorzystaniu magii teatru.

Dzieci spotykały się codziennie w szczakowskim Domu Kultury. Na zajęciach i warsztatach zaznajamiały się z tajnikami pracy scenicznej. Dzieci uczyły się świadomego przekładania emocji na ruch, z wykorzystaniem gestu i mimiki. Uczestnicy warsztatów zapoznali się też z pantomimą i teatrem cieniowym oraz improwizacją. – Ten projekt był szczególny, bo zaprosiłam do udziału w nim dzieci wyjątkowo utalentowane, empatyczne, otwarte i tolerancyjne. Założeniem naszego projektu było pokazanie świata autyzmu i tego, jak funkcjonują autyści. Okazało się, że tego dzieciom wcale nie trzeba pokazywać – tłumaczy Katarzyna Pokuta, koordynatorka projektu.

Warsztaty były dla dzieci świetną okazją, by lepiej się poznać i nawiązać nowe przyjaźnie. Grupa wspaniale się zintegrowała. Sporo radości półkolonia przyniosła także rodzicom uczestników zajęć. W warsztatach uczestniczyli m.in. Nikodem i Marcelinka, dzieci Katarzyny Czyż. – Bardzo się cieszę, że moje dzieci wzięły udział w projekcie. Uczestnicy bardzo się ze sobą zżyli, nawiązały się przyjaźnie. Dzieci otworzyły się na siebie, dostrzegły swoje potrzeby. Dla dzieci autystycznych, takich jak moje, kontakt z rówieśnikami jest bardzo ważny. To, że dostrzegają drugiego człowieka, jest ogromnym sukcesem – mówi Katarzyna Czyż.

Uczestnicy półkolonii przygotowywali przedstawienie. Sami zaprojektowali i pomogli wykonać kostiumy sceniczne i dekoracje. W trakcie czwartkowego spektaklu dzieci wspólnie opowiedziały uniwersalną historię o świecie autyzmu.

„Lato w Teatrze” to program Instytutu teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Natalia Czeleń

Spektakl przygotowany przez uczestników projektu „Niebieskie Lato” zrobił ogromne wrażenie na publiczności | fot. Andrzej Pokuta