W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się we wtorek, 7 lutego, finisaż wystawy zdjęć lotniczych Wiktora Pawuski. Maturzysta z klasy na kierunku technik fotografii i multimediów w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego jest licencjonowanym pilotem turystycznym i lata samolotami Cesna 150 i 152.

Razem ze swoją nauczycielką, Anną Kosobudzką, zrealizowali autorski projekt pt. „Lądowanie na ekranie z Wikipedią”. Powstał on w ramach Funduszu Uczniowskiego w ramach programu Wikiszkoła, zainicjowanego przez stowarzyszenie Wikimedia Polska. Program ten ma zachęcić młodych ludzi do współtworzenia Wikipedii.

Lotnicze zdjęcia Jaworzna Wiktor zamieścił, razem z panią Anną, w Wikipedii, na licencji Creative Commons. – Taka licencja pozwala użytkownikom internetowej encyklopedii na nieodpłatne wykorzystywanie zamieszczonych w niej zasobów. Warunkiem jest to, aby internauta uwzględnił prawa autorskie. Na Wikimedia Comons jest specjalna zakładka „kopiuj autora” – podkreśla Wioletta Matusiak ze stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Wikipedystki nie zabrakło też na finisażu wystawy. Wśród gości znaleźli się także m.in. Jarosław Pytel, pilot, który sterował Cesną podczas lotniczej sesji zdjęciowej, i, w imieniu wiceprezydenta Jaworzna Łukasza Kolarczyka, Anna Władyga z Urzędu Miejskiego. – Nie spodziewałem się aż tak dużego zainteresowania naszą wystawą. Bardzo się cieszę i dziękuję, że jesteście tu ze mną – przyznał Wiktor.

Maturzysta, który cenne doświadczenie lotnicze zdobywa obecnie w Szkole Pilotów Air4, opowiedział o swojej lotniczej pasji i o projekcie, związanym z Wikipedią. – Nie ma wspanialszego momentu dla nauczyciela, gdy widzi, jak jego uczeń, i prawie absolwent, rozwija swoje talenty i pasje – pochwaliła maturzystę Simona Smugowska, dyrektorka CKZiU.

Dumna z Wiktora jest także Anna Kosobudzka. – Jest utalentowany i kreatywny. Jestem bardzo zadowolona z naszej współpracy – przyznała nauczycielka.

Ekspozycję można obejrzeć do 11 lutego.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Wiktor współpracował m.in. z Jarosławem Pytlem, Anną Kosobudzką i Wiolettą Matusiak (po prawej)
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska