Przedstawiciele Komisji Turystyki Pieszej PTTK Jaworzno zachęcają mieszkańców naszego miasta do udziału w wycieczkach po nizinnych szlakach Jaworzna i nie tylko. Udział w rajdach może wziąć każdy. Wystarczy zapał, dobry nastrój i wygodne obuwie. Z planem tegorocznych wypraw zapoznać się można na stronie internetowej jaworznickiego oddziału PTTK.

– Pragniemy zachęcić wszystkich do udziału w naszych turystycznych przedsięwzięciach. Działalność PTTK nie skupia się tylko na wyprawach w góry. Wędrujemy także po naszym mieście, miastach ościennych, malowniczej i nieodległej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – opowiada Mateusz Sarna z jaworznickiego PTTK.

Starty w rajdach są świetną okazją do zawarcia nowych znajomości i miłego spędzenia czasu w gronie ludzi z podobną pasją. – W czasie rajdów zawsze znajdą się ciekawe tematy do rozmów. Można też wspólnie podziwiać krajobrazy i piękno przyrody – przekonuje pan Mateusz. Za udział w wydarzeniach organizowanych przez komisję zdobywać można różne odznaki turystyki kwalifikowanej. W ubiegłym roku Terenowy Referat Weryfikacyjny zweryfikował pozytywnie 95 takich odznak. – Ich zbieranie to dobra zabawa nie tylko dla najmłodszych turystów, ale też i dla dorosłych – przekonuje Mateusz Sarna.

W ubiegłym roku komisji udało się zorganizować aż 26 dni rajdowych. Frekwencja dopisywała, a miłośnicy turystyki pieszej pokonali razem w tym czasie 298 km. – We wszystkich wydarzeniach organizowanych przez nas w minionym roku udział wzięło łącznie 919 uczestników – opowiada Mateusz Sarna.

Młodzież stanowiła prawie połowę tych uczestników. Członkowie jaworznickiej Komisji Turystyki Pieszej PTTK mają nadzieję, że tegoroczna oferta turystyczna także przypadnie jaworznianom do gustu. Wiele atrakcji zaplanowano na najbliższe tygodnie.

W sobotę, 11 lutego, chętni wezmą udział w rajdzie górskim. Wędrowcy dotrą na Beskid Żywiecki, m.in. na Rysiankę. Na niedzielę, 12 lutego, zaplanowano wycieczkę krajoznawczą, a jej celem będzie Kopalnia Guido w Zabrzu oraz Planetarium w Chorzowie. W sobotę, 18 lutego, będzie zabawa karnawałowa, a w niedzielę, 19 lutego, planowany jest wyjazd do teatru. W sobotę, 25 lutego, jaworzniccy spacerowicze wezmą udział w 31. Rajdzie Tropami Sarenek KTP, a w niedzielę w XVI Rajdzie Jurajskim Szlakiem, czyli wyruszą do Doliny Będkowskiej. Sporo będzie się też działo wiosną. Będzie nawet relaks na termach. Ponadto zgodnie z tradycją, także i w tym roku jaworzniccy turyści wystartują w rajdzie kwalifikowanym, który zazwyczaj trwa trzy dni i odbywa się zwykle na terenie jakiegoś parku krajobrazowego.

– Zdeptaliśmy na tych rajdach już wszystkie parki w województwach śląskim i opolskim. Na szczęście Polska jest duża i mamy jeszcze wiele miejsc do zbadania. Do zobaczenia na szlaku! – zachęca pan Mateusz.

Natalia Czeleń

Uczestnicy rajdów nie tylko aktywnie spędzają czas, ale też poszerzają wiedzę na temat przyrody czy historii | fot. Mateusz Sarna