Bibliotekarze z Jaworzna zachęcają, by do grona czytelników zapisywać dzieci i to te najmłodsze. Miejska Biblioteka Publiczna i jej filie uczestniczą w kolejnej edycji ogólnopolskiego projektu „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której dzieciakom zakładane są Karty Małego Czytelnika. Zapisywać można już przedszkolaki w wieku od 3 do 6 lat. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Bibliotekarze chcą zachęcić rodziców do tego, by regularnie odwiedzali książnicę razem ze swoimi dziećmi. To dobry sposób, by wypracować nawyk wspólnego czytania, co ma wiele korzyści dla dzieci i ich relacji z rodzicami.

Każde dziecko, które zostanie zapisane do biblioteki, uzyska swoją indywidualną kartę czytelnika, a także powitalną wyprawkę czytelniczą. W startowym pakiecie znajduje się Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek za wypożyczone książki. Nowy czytelnik przy każdej kolejnej wizycie, zakończonej wypożyczeniem minimum jednej książki, otrzyma jedną naklejkę. Musi ją przykleić na kartę. Gdy mały czytelnik uzbiera komplet dziesięciu naklejek, to zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. Ponadto w wyprawce jest też książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do zainteresowań i możliwości przedszkolaka. Dołączona jest też broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”. To praktyczny poradnik zawierający m.in. cenne czytelnicze porady i inspiracje. Wyjaśnia także rodzicom, dlaczego literatura jest tak ważna dla rozwoju dziecka. – Tylko od października do listopada, czyli w bieżącej edycji projektu, wydaliśmy już 100 pakietów startowych dla małych czytelników – zdradza Aleksandra Bzowska, instruktor metodyczny w MBP w Jaworznie.

Korzyści z zapisania dziecka do biblioteki jest naprawdę wiele. Przede wszystkim maluch będzie mógł korzystać z bogatego księgozbioru biblioteki i obcować z literaturą. Każde dziecko po rozpoczęciu przygody z książką wyrabia nawyk korzystania z biblioteki i postrzega to miejsce jako przyjazne. Wychowanie dziecka pośród książek daje mu też większy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Natalia Czeleń

Pracownicy MBP w Jaworznie zachęcają do korzystania z dziecięcego księgozbioru | fot. Natalia Czeleń