Jaworznicka Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Mała książka – wielki człowiek”, inicjowanej przez Instytut Książki. Jej celem jest zaproszenie do grona czytelników dzieci w wieku 3-6 lat, które nie mają jeszcze karty bibliotecznej. Na każde nowo zapisane dziecko czeka niespodzianka. Mały czytelnik otrzyma powitalną wyprawkę czytelniczą i Kartę Małego Czytelnika. Bibliotekarze zapraszają.

– Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu, zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania – opowiada Aleksandra Bzowska, instruktor metodyczny jaworznickiej biblioteki.

Dla rodziców do każdej książeczki dodawana jest też broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

„Mała książka – wielki człowiek” to cykliczna kampania Instytutu Książki. Zainicjowana została w 2017 roku. Jej celem jest zachęcenie rodziców czy opiekunów do czytania książek dzieciom już od narodzin, bo wspólne czytanie książek pomaga najmłodszym w nazywaniu emocji, uczy je empatii, a także poszerza słownictwo. – Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie przystąpiła do akcji we wrześniu 2018 r. Od tego momentu do końca 2022 r. wydaliśmy przeszło 1300 wyprawek czytelniczych dla przedszkolaków i ich rodziców – opowiada Aleksandra Bzowska.

W najnowszej edycji na bibliotekarzy i małych czytelników przygotowano wiele nowości. Z myślą o najmłodszych czytelnikach Instytut Książki przygotował nową Wyprawkę Czytelniczą, w której znalazła się autorska książka napisana i zilustrowana specjalnie dla tego projektu przez wybitnych twórców. – Nowością są również wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej, pomagające dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polskimi bibliotekami i literaturą – mówi Aleksandra Bzowska.

Natalia Czeleń

Bibliotekarze przekonują, że udział w akcji „Mała książka – wielki człowiek” jest świetną okazją do wprowadzenia dzieci w świat literatury | fot. Natalia Czeleń