45 scrabblistów z różnych stron Polski, m.in. z Jaworzna, Bytomia, Wrocławia, Krakowa i Sandomierza, wzięło udział w XVI Ogólnopolskich Mistrzostwach Jaworzna w Scrabble. Zawody na słowa odbyły się w miniony weekend w hali sportowej klubu MCKiS Niko w Byczynie. W ramach turniejowych zmagań zostały też przeprowadzone VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Jaworzna w Scrabble Nauczycieli i Instruktorów. Organizatorem imprezy było Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. 

– Jaworznicka rywalizacja składała się z 12 rund, w tym 7 odbyło się w sobotę, a 5 w niedzielę. Zmagania w naszym mieście były równocześnie otwartym turniejem rankingowym Polskiej Federacji Scrabble – podkreśla Aneta Szczyrzyca z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Sobotnie pojedynki rozpoczęły się o godz. 11 i trwały, z godzinną przerwą, do godz. 20. W niedzielę scrabbliści zasiedli przy planszach już o 9.30. – Jestem z Krakowa, więc do Jaworzna mam blisko. Lubię ten turniej. Jak zwykle poziom zawodów jest wysoki – przyznaje Przemysław Herdzina, uczestnik weekendowych mistrzostw.

W jaworznickim turnieju wzięła też udział krakowianka, Justyna Górka. – W scrabblowych turniejach uczestniczę od 2001 roku. Lubię w tej grze to, że jest w niej dużo zabawy, rozwiązywania łamigłówek, rywalizacja. Gra w scrabble daje możliwość poznawania nowych ludzi. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu – przekonuje.

Jak dalej przyznaje, taki maraton, jak ten w Jaworznie, to nie lada wyzwanie dla jego uczestników. Kilkugodzinne, dwudniowe zmagania to duży wysiłek umysłowy. Ale sama gra daje dużo satysfakcji.

Na jaworznickich mistrzostwach nie brakowało też graczy z dalszych stron Polski. Na turniej do Jaworzna przyjechali z Wrocławia m.in. Magdalena Parowicz i Łukasz Barbuziński, który w scrabblowych rankingowych zmaganiach debiutował rok temu, właśnie na jaworznickich mistrzostwach. – W scrabble gram od dziecka, ale turniejową rywalizację zacząłem przed rokiem, i to w Jaworznie. Wróciłem tutaj więc też z sentymentu – zaznacza.

Po raz pierwszy w jaworznickim turnieju wzięła z kolei udział klubowa koleżanka pana Łukasza. – Przygodę ze scrabblami rozpoczęłam 1,5 roku temu, a w turniejach biorę udział od kilkunastu miesięcy – przyznaje. – Wśród scrabblistów jaworznickie mistrzostwa są znane, zwłaszcza wśród tych z Górnego i Dolnego Śląska – dodaje.

Jak na jaworznickie zawody przystało, w zmaganiach nie mogło zabraknąć też graczy z naszego miasta. Od lat w mistrzostwach Jaworzna bierze udział Arkadiusz Łydka. – Gram na turniejach od 2004 roku. W jaworznickich zmaganiach uczestniczę już po raz kolejny. W scrabblach lubię współzawodnictwo. Uważam, że ta gra powinna być stałym punktem programu nauczania na lekcjach języka polskiego – stwierdza.Zwycięzcą w kategorii open zos

tał Dariusz  Putoń z Rudy Śląskiej. Drugie miejsce zajął krakowianin Karol Wyrębkiewicz. Na trzeciej pozycji uplasował się Piotr Broda z Sandomierza. Najlepsza kobieta w klasyfikacji, Zofia Gajewska z Jeleniej Góry, zajęła 6. miejsce.

Najlepszym jaworznianinem okazał się Sławomir Wiśniowski.

Wyłoniono też scrabblistów w innych kategoriach. Były nagrody dla juniora, seniora, dla gracza, który ułożył najwyżej punktowane słowo, i dla osoby, która zajęła 16. miejsce w klasyfikacji ogólnej (z okazji 16. edycji mistrzostw). Przewidziano też upominki dla najmłodszego i najstarszego uczestnika.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Scrabbliści zmierzyli się w hali sportowej klubu MCKiS Niko
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska