W sobotę, 25 września, odbyła się tradycyjna jaworznicka piętnastka, która po raz pierwszy była zorganizowana w 1996 roku. W tym roku ze względu na niepewną sytuację związaną z pandemią limit zawodników został ustawiony na 400 osób. Na długo przed imprezą wszystkie miejsca zostały zagospodarowane, zapisy zamknięte, ale jak to w życiu bywa – nie wszyscy przyjechali i, niestety, wiele pakietów nie znalazło właściciela.

Szkoda, że zabrakło krótkiej informacji do organizatora o rezygnacji, bo chętnych na to miejsce było naprawdę wielu – mówi Grzegorz Gębski, kierownik działu sportu MCKiS.

Start i meta biegu zlokalizowane zostały na Stadionie Miejskim przy ulicy Krakowskiej, z dala od miejskiego zgiełku, co od wielu lat zawodnicy sobie bardzo chwalą. Wszystko czego zawodnik potrzebuje jest w jednym miejscu, a odległość z parkingu do biura zawodów nie przekracza 100 m. Na starcie wspólnym 15 km i 10 km stanęło łącznie 349 zawodników i zawodniczek z całej Polski i z zagranicy.

W tym roku bieg w Jaworznie był częścią większej inicjatywy – Triady Trójkąta Trzech Cesarzy. Kto przebiegł Jaworzno otrzymał 1/3 medalu Triady i teraz ma szansę zdobyć całe imponujące trofeum, tylko musi za dwa tygodnie przebiec Memoriał Nabrdalika w Sosnowcu i za miesiąc Bieg Chromika w Mysłowicach.

W Jaworznie pierwszy linię mety biegu na dystansie 15 kilometrów przekroczył reprezentant Ukrainy – Jakhymczuk Mykola z doskonałym czasem 45.46, minutę za nim uplasował się Semenowicz Bogdan, trzeci na mecie był kolejny reprezentant Ukrainy Didovodiuk Dmytro. Pierwszym Polakiem na mecie był Mrówka Mateusz na miejscu czwartym.
Wśród kobiet również trzy pierwsze miejsca zajęły zawodniczki z Ukrainy – Varetska Vakentyna 54.34, przed Semenovych Natalią i Didovodiuk Olesią.

W biegu na 10 km kolejność wśród mężczyzn – Dziurzyński Adrian, Kwiatkowski Rafał, Polizio Mateusz, w wśród kobiet Malina Amelia, Niżyńska Aleksandra, Mucha-Labisko Monika.

Oprócz nagród w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn nagrodzeni zostali również najlepsi zawodnicy i zawodniczki wśród mieszkańców naszego miasta, zawodnicy i zawodniczki w sześciu kategoriach wiekowych mężczyzn i pięciu kobiet, w kategorii osób niepełnosprawnych, oraz najlepsi biegacze wśród przedsiębiorców naszego miasta. Z okazji jubileuszu 25-lecia specjalne okolicznościowe statuetki otrzymało 6 osób, które w latach 1996- 2021 ukończyły wszystkie edycje biegu w Jaworznie – są to Czesław Pelc, Emil Pawlik, Ryszard Jurczak, Robert Chmielewski, Norbert Jachymczyk i Roman Obertyn.

Tabele z pomiarami i pełna lista laureatów znajduję się TUTAJ.

Partnerem jaworznickiej piętnastki jest TAURON WYTWARZANIE S.A.