Jaworznickie zespoły śpiewacze świetnie zaprezentowały się podczas Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od kuchni”. W sobotę, 14 sierpnia, w zawierciańskim Kromołowie odbył się wojewódzki etap konkursu tego ogólnopolskiego wydarzenia. Jurorzy wyłonili laureatów konkursu kulinarnego i artystycznego. Wybrali też miss wdzięku. Jaworzno miało tam silną reprezentację. Z zawierciańskiego półfinału udało się przywieźć wyróżnienie.

Eliminacje do festiwalu, z uwagi na pandemię, prowadzone były online. W efekcie do Zawiercia pojechali przedstawiciele Jaworznianek, Ciężkowianek i Dobrzanek. Nasi reprezentanci wzięli udział w konkursie artystycznym i wyborach miss wdzięku 45+. Występ wokalny przygotował Kazimierz Głowacz z Jaworznianek. Maria Sołtysek z Ciężkowianek zaprezentowała swoje prace, pięknie haftowane fartuchy i bardzo pomysłowe figurki origami.

Moja przygoda z origami zaczęła się dość niefortunnie, bo wszystko zaczęło się od tego, że złamałam obie ręce. Potrzebna była rehabilitacja i właśnie w ramach ćwiczeń poznałam tę sztukę. Bardzo mi się to spodobało. Fartuchy zaczęłam haftować w czasie pandemii i też bardzo mnie to wciągnęło. Wstawałam, kiedy tylko robiło się jasno, siadałam przy oknie i haftowałam nawet po kilka godzin dziennie – opowiada Maria Sołtysek.

Zuzanna Bednarz w stroju codziennym | fot. Archiwum prywatne

Zuzanna Bednarz z Jaworznianek i Krystyna Tukaj z Dobrzanek wzięły natomiast udział w wyborach miss wdzięku 45+. Każda uczestniczka musiała się zaprezentować w trzech odsłonach. Na konkursowej scenie panie występowały w strojach codziennym, ludowym i wieczorowym.

Początkowo planowałam, że ta codzienna odsłona to będzie strój sportowy, ale niemal w ostatniej chwili koleżanki przekonały mnie, że to powinna być raczej piękna, letnia sukienka i kapelusz. Okazało się, że to była dobra decyzja – wspomina Zuzanna Bednarz, która w konkursie miss wdzięku otrzymała wyróżnienie.

Wyróżnienie było miłą nagrodą dla zespołu, który podczas konkursowego występu dzielnie wspierał swoją reprezentantkę. – Bardzo się cieszę, że nas na festiwalu zauważono. Uważam, że to wyróżnienie to nagroda dla całego zespołu – podkreśla Zuzanna Bednarz.

Festiwalowe prezentacje jaworznickich zespołów śpiewaczych działających przy Miejskim Centrum Kultury i Sportu oraz zrzeszonych w Miejskim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych chwali też Barbara Halaś, kierownik działu kultury w MCKiS. – Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni” to okazja, by zaprezentować swoje artystyczne dokonania, podzielić się doświadczeniem i umiejętnościami, ale też zdobyć nowe inspiracje. Wróciliśmy z Zawiercia bogatsi o nowe doświadczenia – podkreśla Barbara Halaś.

Grażyna Dębała

Jaworznicka reprezentacja podczas Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich | fot. Barbara Halaś

Zobacz także: