W Jaworznie powstanie nowy klub seniora. Urzędnikom z jaworznickiego magistratu udało się właśnie zdobyć 150 tys. zł z ministerialnego programu “Senior+” na lata 2015-2020!

Już wiadomo, że za te pieniądze w naszym mieście utworzony zostanie drugi klub dla starszych jaworznian. Będzie się mieścił w wieżowcu Słoneczna przy ulicy Glinianej, na Podwalu. Seniorzy
będą tam mieli do dyspozycji ponad 120 metrów kwadratowych, a obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Będzie to miejsce spotkań osób po sześćdziesiątym roku życia, nieaktywnych zawodowo. Klub ma służyć starszym mieszkańcom Jaworzna, którzy na co dzień zmagają się z samotnością. Prowadzone działania będą doskonałą okazją do tego, by wyjść z domu i czas spędzać aktywnie, w gronie rówieśników. To też okazja do rozwijania wspólnych pasji – tłumaczy Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Plany są bardzo ambitne. Klub ma być nie tylko miejscem spotkań, ale instytucją, która tętni życiem przez wiele godzin w ciągu dnia. Pomóc ma w tym współpraca z młodzieżą z jaworznickich szkół, Miejską Biblioteką Publiczną, Uniwersytetem Trzeciego Wieku czy Radą Seniorów. W planach są spotkania z twórcami kultury, czy wspólne obchodzenie ważnych dla seniorów świąt, w tym na przykład urodzin klubowiczów, walentynek, andrzejek, Dnia Kobiet czy Dnia Seniora.

Nieco ponad rok temu uroczyście otwarty został pierwszy jaworznicki Klub Senior+, który mieści się przy ulicy Matejki. To miejsce tętni życiem.

Osób zainteresowanych działalnością klubu jest naprawdę bardzo dużo. Listy chętnych na organizowane u nas zajęcia czy wycieczki zawsze są pełne, więc jestem przekonana, że kiedy powstanie klub na Podwalu to i tam chętnych nie zabraknie. To naprawdę bardzo potrzebna inicjatywa – podkreśla Bronisława Zarzeczna, szefowa Klubu Senior+.

W klubie przy Matejki seniorzy spotykają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 16 do 20. Takie spotkania są okazją, by porozmawiać, wypić wspólnie kawę lub herbatę, wymienić się doświadczeniami. Regularnie organizowane są zajęcia fizjoterapeutyczne i gimnastyczne, odbywają się treningi pamięci. Klubowiczów odwiedza też terapeuta zajęciowy. Podczas takich zajęć powstają najpiękniejsze ozdoby świąteczne, korale, broszki czy kwiaty wykonane z papieru. W klubie bywa też psycholog. Seniorzy jeżdżą na wycieczki, organizowane są wyjścia do biblioteki.

Mamy już roczne doświadczenie i to na pewno pomaga w prowadzeniu klubu. Ofertę na ten rok mamy bogatą i bardzo interesującą – cieszy się szefowa Klubu Senior+.

Na otwarcie drugiego w naszym mieście klubu seniora trzeba będzie trochę poczekać. Roboty budowlane oraz wyposażenie nowej placówki potrwają do końca roku. Budynek przy Glinianej jest teraz rozbudowywany. Po zakończeniu prac dawny pawilon zyska zupełnie nowe życie. Część usługowa zostanie ocieplona i wyremontowana. Na niej stoi już budynek mieszkalny.

Poza klubem seniora powstanie tam m.in. 49 mieszkań na wynajem. Najmniejsze mają około 30 m. kw., a największe prawie 70. Powstają tu kawalerki oraz mieszkania 2- i 3-pokojowe. Budynek
ma bardzo dobrą lokalizację. To właściwie centrum miasta, więc do klubu każdemu łatwo będzie dotrzeć.

monika-brylMonika Bryl
zastępca prezydenta Jaworzna

Aktywni ludzie to skarb każdego miasta. Tacy są nasi seniorzy, aktywni, uśmiechnięci, pełni życia. Dlatego też z radością przyjęliśmy informację o przyznanej dotacji w kwocie 150 tysięcy złotych na utworzenie kolejnego w mieście miejsca przeznaczonego dla seniorów. Drugi Klub Seniora powstanie w Pawilonie Słoneczna przy ul. Glinianej na Podwalu i będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Sukces i zainteresowanie zajęciami w prowadzonym od roku Klubie “Senior +” przy ul. Matejki, utwierdził nas w przekonaniu, że działania prowadzone przez miasto idą w dobrą stronę. Świadczy o tym również zainteresowanie programem “Jaworzno Przyjazne Seniorom, który promuje trzy filary: bezpieczeństwo, zdrowie, aktywność. Wiemy, że każdy dzień przynosi seniorom nowe wyzwania, chcemy pomóc i pomagamy w ich sprostaniu.

Tekst: Grażyna Dębała