Jaworzniccy modelarze z Modelarni Lotniczej SieLata zachęcają do zgłaszania się na wrześniowy Festiwal Modelarski w Jaworznie. Konkurs, który cieszy się powodzeniem wśród pasjonatów z całej Polski, a nawet z zagranicy, odbędzie się 7 i 8 września w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS.

– Festiwal Modelarski w Jaworznie jest imprezą otwartą i mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni i zrzeszeni. Warunkiem uczestnictwa w festiwalu i na wystawie pokonkursowej jest wypełnienie internetowej rejestracji na stronie organizatora. Poza rejestracją internetową nie ma innej formy zgłoszenia modeli do konkursu. Organizatorzy nie rejestrują modeli na miejscu w dniu rozpoczęcia festiwalu. Uczestnik zawodów może zgłosić sześć modeli w każdej klasie. W klasyfikacji będzie uwzględniony najlepszy model jednego uczestnika w danej klasie. Kolejne miejsce zajmie najwyżej punktowany model następnego modelarza – tłumaczy Paweł Ogarek z Modelarni Lotniczej SieLata. – Chętni do uczestnictwa w giełdzie modelarskiej proszeni są o dokonanie rezerwacji do piątku, 30 sierpnia. Po tym terminie organizatorzy nie gwarantują miejsca do handlu. Liczba miejsc handlowych jest ograniczona – zaznacza.

Jak co roku, modelarze będą prezentować swoje prace w kat. modeli kartonowych i plastikowych o puchar Prezydenta Miasta Jaworzna. Będą też kategorie specjalne, związane z ważnymi rocznicami lotniczymi. Pierwsza z nich dotyczy 95-lecia Linii Lotniczych LOT sp. z o.o., które zostały utworzone 29 grudnia 1928 roku, rozpoczęły działalność 1 stycznia 1929 roku i są jedną z najstarszych linii lotniczych na świecie. Druga kategoria specjalna nawiązuje do historii Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych Challenge w Warszawie, które rozpoczęły się 28 sierpnia 1934 roku. W ramach trzeciej kategorii będzie mowa o oblocie samolotu F-16, który odbył się 2 lutego 1974 roku.

W festiwalu mogą wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli.

We wszystkich klasach konkurs rozegrany zostanie w grupach wiekowych: młodzik (zawodnicy do 13 lat), junior (zawodnicy od 13 do 18 lat) i senior (zawodnicy powyżej lat 18.).

Odbędą się też wspomniana giełda modelarska, a także warsztaty modelarskie dla dzieci i dla dorosłych i wiele innych atrakcji.

Szczegóły na stronie internetowej modelarni SieLata i na jej Fb: Festiwal Modelarski Jaworzno.

AZ-H

Jurorzy ocenią modele w wielu kategoriach | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: