„Kocham Cię moje miasto, moja kolebko Jaworzna, z placem targowym Małego Rynku, gwarną Kocią i Jana Matejki…” – tak zaczyna się jeden z wierszy, napisanych przez jaworznicką poetkę, Alicję Dudek. Utalentowana jaworznianka wydała, przy wsparciu Urzędu Miejskiego, tomik z okazji 120-lecia naszego miasta.

Członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury jest mocno związana ze swoją małą ojczyzną. Publikacja o Jaworznie to sentymentalna podróż do dawnych lat, ale również spojrzenie poetki na współczesne miasto. Stąd tytuł tomiku – „Kontrasty”.

Utwory, które się w nim znalazły, napisałam na przestrzeni wielu lat – wyjaśnia Alicja Dudek. – Pomysł na wydanie tomiku typowo o Jaworznie pojawił się w trakcie rozmowy z Kazimierzem Kielskim, doświadczonym samorządowcem, z którym współpracowałam przez wiele lat i z Urszulą Warszawską z ATElier Kultury. Doszliśmy do wniosku, że do tej pory nie ukazał się żaden zbiór moich utworów stricte o naszym mieście. Cieszę się, że „Kontrasty” ukazały się właśnie w roku jubileuszowym, gdy Jaworzno świętuje swoje 120-lecie – dodaje.

Tomik zawiera 19 wierszy. W jednych poetka opisuje miasto jako całość, w innych nawiązuje do konkretnych miejsc, jak Grodzisko, Równa Górka, dworzec kolejowy, Tarka, ulica Stefana Dwornickiego czy Sodowa Góra.

Celowo użyłam tej nazwy, ponieważ dziś to miejsce w pobliżu GEOsfery jest mylnie nazywane Sadową Górą. A przecież nigdy tam żadnych sadów nie było – przekonuje.
Jaworznianka tworzy od wielu lat i ma na koncie ponad 1,5 tys. utworów. Swoje pierwsze wiersze napisała, gdy była dzieckiem.

Najpierw opowiadałam bajki rodzeństwu. Miałam wtedy 8-9 lat. Była wojna, do polskich książek był utrudniony dostęp. Dlatego wymyślałam różne historyjki. Pamiętam swój pierwszy wiersz. Miałam wtedy 13-14 lat. Był o miłości, bo się zakochałam. Mam go do dzisiaj – uśmiecha się jaworznianka.

Alicja Dudek urodziła się 12 stycznia 1932 roku. Za młodu marzyła o tym, by zostać albo nauczycielką, albo pediatrą. Zdecydowała się jednak za namową taty, który miał restaurację, podjąć naukę w technikum hotelarskim. Dwa lata pracowała w Liceum Medycznym i uczyła przyszłe pielęgniarki zasad żywienia i dietetyki, a przez dziewięć lat udzielała się w Klubie Tęcza. Swoją karierę zawodową związała ostatecznie z jaworznickim magistratem. To tam przepracowała jako inspektor miejski wiele lat i zajmowała się oświatą i kulturą. Dorywczo prowadziła też Klub Nauczycielski. Działała w harcerstwie, do którego należy do dzisiaj.

Wiersze tworzyła nieprzerwanie, a swoje utwory prezentowała podczas rozmaitych okazji, w mieście i poza jego granicami. Jest laureatką wielu miejskich i ogólnopolskich konkursów literackich. Teksty poetyckie publikowała w licznych tomikach, arkuszach poetyckich i w prasie. Od 1975 do 1977 roku należała do Grupy Młodych Twórców w MDK. Od 1986 roku jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie. W 1989 roku na podstawie wiersza Alicji Dudek, „Przebacz”, powstał szkic literacki „Przeciw ościeniowi”, autorstwa prof. Zbigniewa Siatkowskiego.

Jej wiersze mają różną tematykę. Sporo jest w nich nawiązań do przyrody, matki, ojca. Pani Alicja pisze też pięknie o zapachach, które kojarzą jej się z ważnymi okresami w jej życiu. Tworzy dla dzieci i dla dorosłych. Ma w swoim dorobku nie tylko wiersze, ale również prozę. Tworzy fraszki, teksty piosenek, scenki humorystyczne, a nawet epitafia.
Za swoje dokonania na rzecz jaworznickiej kultury i za obywatelską postawę otrzymała dyplom „Za zasługi dla miasta Jaworzna”. Marzy o tym, by otrzymać „Order Uśmiechu”.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Alicja Dudek z tomikiem wierszy o Jaworznie | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: