Grupa Niepokonani Jaworzno udowodniła, że w pełni zasługuje na tę nazwę. W sześć dni 18 jaworznickich rowerzystów, 6 kobiet i 12 mężczyzn, przejechało 755 kilometrów.

Wyruszyli z jaworznickiego Rynku i dotarli do Helu. Podczas rowerowej eskapady przez niemal cały kraj, „kręcili” kilometry dla Jaworzna, które wciąż walczy o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Nabili ich wspólnie dla naszego miasta ponad 14 300. Rajd trwał od 12 czerwca. Do celu jaworznianie dojechali w zeszły czwartek. To była już ich trzecia taka wyprawa na kraniec Półwyspu Helskiego. – Rajd uważam za bardzo udany. Choć na początku pogoda płatała figle, w sobotę padało, a w niedzielę wiał silny wiatr, to w kolejnych dniach jechało się bardzo przyjemnie – podkreśla Paweł Styrnol, główny organizator eskapady.

Równie zadowolona z wycieczki jest Gabriela Brodzik. – Wybraliśmy drogę samochodową, ponieważ rowerowe niestety nie zawsze są zadbane. W ciągu tych kilku dni złapaliśmy dwie gumy – uśmiecha się rowerzystka.

Jaworzniccy cykliści jechali przez większe i mniejsze miejscowości. Na ich trasie były m.in. Częstochowa, Kruszwica i Toruń. W pierwszym dniu „wykręcili” około 126 kilometrów i dotarli z Jaworzna do Prusicka nad Wartą. Drugiego dnia pokonali 130-kilometrowy odcinek do Popowa. W poniedziałek, 14 czerwca, po przebyciu kolejnych 130 kilometrów dojechali do Kruszwicy, a we wtorek, 15 czerwca, do Grudziądza (około 110 kilometrów). Nazajutrz znaleźli się w Przywidzu (przejechawszy taki sam dystans, jak poprzedniego dnia). Nad morze dotarli w czwartek, 17 czerwca, po 130 kilometrach kręcenia. W Helu odpoczywali przez dwa dni, by 19 czerwca wrócić do domu wynajętym busem.

Jaworzno wciąż liczy kilometry

Podczas rajdu nad Morze Bałtyckie Niepokonani nabijali kilometry dla Jaworzna. Do końca czerwca walczy ono bowiem o miano Rowerowej Stolicy Polski. To rywalizacja, zainicjowana przez Bydgoszcz, polegająca na liczeniu przejechanych kilometrów za pomocą specjalnej aplikacji „Aktywne Miasta”. Puchar RSP przypadnie temu miastu, stowarzyszeniu lub obszarowi metropolitalnemu, dla którego rowerzyści przejadą najdłuższy dystans. W tym roku są też dodatkowe kategorie, uwzględniające wielkość miast. Przewidziano też lokalne klasyfikacje -nagrody dla trzech najlepszych zawodniczek i trzech najlepszych zawodników.

To była wspaniała przygoda, w której brałem udział już po raz trzeci, a pierwszy raz z córką – stwierdza Aleksander Dukliński, kolejny uczestnik rowerowej wyprawy. – Dzięki organizatorom zwiedziliśmy spory kawałek naszej pięknej Polski z całym jej przekrojem. Nocowaliśmy nad jeziorami – dodaje.

Niepokonani nie chcą jednak długo odpoczywać i z okazji zbliżających się wakacji zapraszają mieszkańców Jaworzna na pierwszy w tym roku „Rowerowy Piątek”. Rajd po zielonych zakątkach miasta odbędzie się 25 czerwca. Start z Rynku o godz. 18.

Anna Zielonka-Hałczyńska

W rajdzie przez Polskę wzięło udział 18 rowerzystów z Jaworzna | fot. Archiwum Niepokonanych Jaworzno