Ruszają zapisy do czwartych klas sportowych w jaworznickich podstawówkach. O zakwalifikowanie się do któregoś z oddziałów mogą starać się uczniowie zainteresowani szkoleniem siatkarskim i piłkarskim. Klasy sportowe funkcjonują w trzech placówkach – Szkole Podstawowej nr 7, Szkole Podstawowej nr 15 i Szkole Podstawowej nr 16.

– Nabór do oddziałów sportowych klas czwartych ruszy w poniedziałek, 13 lutego. Uczniowie będą mogli wybrać siatkówkę oraz piłkę nożną. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 lutego – informuje Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

W SP 7 na Podłężu i SP 16 na Podwalu czwartoklasiści i czwartoklasistki będą trenować siatkówkę. W SP 15 powstanie klasa dla piłkarzy.

Wnioski o przyjęcie do klas sportowych można składać do piątku, 24 lutego, do godz 15. Tego samego dnia o godz. 9 kandydaci poznają termin przeprowadzenia prób sprawności fizycznej. Testy sprawnościowe odbędą się od 1 do 6 marca. Lista kandydatów, którzy pomyślnie przejdą próby, zostanie podana do publicznej wiadomości 7 marca o godz. 9.

Jednocześnie kandydaci dowiedzą się, czy zakwalifikowali się do klasy sportowej. Jeśli tak się stanie, to ich rodzice będą musieli potwierdzić wolę uczęszczania swojego dziecka do takiej klasy. Będą mieli na to czas do 10 marca do godz. 15. Listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych poznamy natomiast 14 marca o godz. 9.

Odbędzie się też postępowanie uzupełniające. Rozpocznie się ono 12 kwietnia o godz. 8, a lista przyjętych i nieprzyjętych zostanie opublikowana 15 maja o godz. 9. Szczegółowy harmonogram naboru uzupełniającego można znaleźć na stronie internetowej www.jaworzno.pl.

W każdym ze sportowych oddziałów dzieci będą szkolone przez wykwalifikowanych trenerów. W „piętnastce” zajmą się tym szkoleniowcy z piłkarskiej Akademii 2012. Trenowanie młodych siatkarzy w SP 7 i SP 16 będzie zadaniem trenerów z UKS-u Jedynka Jaworzno. Siatkarki z „siódemki” i „szesnastki” będą z kolei pod opieką instruktorów Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, które prowadzi w swoich strukturach żeńską sekcję siatkówki i patronuje oddziałom siatkarskim w szkołach.

– Dziewczynki zainteresowane nauką w klasach sportowych powinny spełniać trzy podstawowe kryteria. Są nimi bardzo dobry stan zdrowia, wysoki poziom sprawności fizycznej i brak problemów w nauce – wymienia Mariusz Łoziński, koordynator szkolenia siatkarskiego kobiet w MCKiS Jaworzno. – Lista uczniów przyjętych do klas sportowych będzie ustalona na podstawie wyników przeprowadzonych prób sprawności fizycznej – dodaje.

Trenerzy MCKiS-u mają już wstępne rozeznanie co do umiejętności i kondycji trzecioklasistek z jaworznickich podstawówek. Już w czasie trwającego roku szkolnego poszukiwali siatkarskich talentów w szkołach na terenie Jaworzna, w których przeprowadzali testy sprawnościowe. Najzdolniejsze dziewczęta zaprosili do udziału w zajęciach „MCKiS – Lubimy sport!”. To między innymi uczestniczki tych zajęć będą teraz aplikować do klas sportowych. – Na podstawie testów wyselekcjonowaliśmy i zaprosiliśmy grupę ok. 50 dziewczynek z klas 3. na zajęcia „MCKiS – Lubimy sport!”. Dalszy etap szkolenia przewiduje połączenie edukacji i sportu w klasach sportowych o profilu piłka siatkowa dziewcząt – podkreśla trener Łoziński.
Więcej szczegółów na temat naboru do klas sportowych można uzyskać, dzwoniąc do jaworznickich szkół. Telefon do SP 7 to 32 762 91 80. Z SP 15 można skontaktować się pod numerem 32 616 34 76, a do SP 16 można się dodzwonić, wybierając 32 616 37 61.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Młode siatkarki z klasy sportowej Szkoły Podstawowej nr 7 w trakcie gry
| fot. Andrzej Pokuta

Zobacz także: