W październiku minęły trzy lata od ostatnich wyborów samorządowych. To właśnie wtedy wprowadzono zmiany do prawa wyborczego. Zgodnie z tymi regulacjami kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wydłużono z 4 do 5 lat. Wprowadzono też dwukadencyjność. Kolejne wybory samorządowe czekają nas w 2023 roku. Warto się przyjrzeć, jak przez ostatnie lata zmieniło się nasze miasto.

– Przez ostatnich 30 lat Jaworzno stało się innym miastem. Zmieniły się jego struktura społeczna, sytuacja gospodarcza oraz krajobraz. Z pola widzenia zniknęło wiele elementów, które jeszcze niedawno stanowiły dominantę jaworznickiej panoramy, a w szerszym kontekście przekładały się na cały społeczno-kulturowy charakter miasta – podkreśla Karolina Fidyk, etnolog i antropolog kultury z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Paweł Silbert

prezydent Jaworzna

Samorząd wspiera mieszkańców. Kontynuujemy programy społeczne, pomoc senioralną, dopłaty do przedszkoli, programy edukacyjne, budownictwo społeczne – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez Gminę. Nowe oblicze zyskują do tej pory zdegradowane przestrzenie – zamieniamy je zgodnie z wolą mieszkańców w miejsca rekreacji, parki, tereny zielone.

Zmieniliśmy Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, a w związku z tym ustalamy w procesie konsultacji społecznych kolejne plany zagospodarowania przestrzennego. Nadajemy terenom nowe funkcje, które pozwalają zabezpieczyć interesy mieszkańców i miasta, a przede wszystkim wyprzedzić nieuchronne zmiany w ekonomicznych fundamentach Jaworzna. Działamy predykcyjnie, budując gospodarkę miasta, tak by uniknąć zderzenia z trudną rzeczywistością i nieuchronnym odchodzeniem od węgla i energetyki konwencjonalnej. Dlatego nasze działania i czas kierujemy na utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i innymi instytucjami, które mogą otworzyć przed miastem wiele nowych możliwości.

Czas pandemii pokazał nam wszystkim co jest w życiu ważne – rodzina, zdrowie, realizowanie zamierzonych celów. Dlatego pielęgnujmy wartości dla nas najważniejsze i dbajmy o nasze wspólne dobro. Dziękuję Państwu za wsparcie i działanie na rzecz Jaworzna oraz liczę na dalszą owocną współpracę.

W ciągu ostatnich trzech lat, naznaczonych jednak pandemią, nie zatrzymaliśmy inwestycyjnych działań. Pozyskaliśmy ponad 166 mln złotych ze środków zewnętrznych. Dzięki tym środkom i wkładowi własnemu Gminy realizowane są m.in. duże inwestycje drogowe, remontowe, prace modernizacyjne w szkołach oraz nowe projekty społeczne.

Zmiany w postrzeganiu naszego miasta rzeczywiście są zasadnicze. Trudno się dziwić. Dziś o Jaworznie mówi się przede wszystkim w kontekście nowych technologii. To właśnie w naszym mieście powstać ma pierwsza polska fabryka samochodów elektrycznych. Decyzję o wyborze lokalizacji ogłoszono w grudniu 2020 r. Izera ma być produkowana na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Jeśli uda się zrealizować te plany, to pracę znajdą tam 3 tysiące osób. Kolejne 12 tysięcy zatrudnić się będzie mogło u kooperantów Izery.To nie wszystko. We wrześniu, w zajezdni PKM Jaworzno, testowano autonomiczny autobus. Pojazd bez kierowcy jeździł na razie po placu manewrowym przy Krakowskiej. – Testujemy wyłącznie kwestie związane z uczeniem maszynowym (w tym tzw. deep learning), sieciami neuronowymi, sztuczną inteligencją, stałą optymalizacją algorytmów – opowiada Maciej Zaremba, rzecznik prasowy PKM Jaworzno.

Nie bez powodu to właśnie w naszym mieście takie testy przeprowadzono. Jaworznicki przewoźnik ma bogate doświadczenia w kwestii wykorzystania nowych technologii. To właśnie w Jaworznie pojawił się przecież pierwszy kursowy autobus elektryczny. Dziś elektryki stanowią podstawę taboru PKM Jaworzno.

Konsekwentnie zmienia się też układ drogowy miasta. Największa inwestycja, jaka jest teraz realizowana, to przebudowa DK 79 na jej byczyńskim odcinku. Droga zyska nowy ślad, poprowadzona zostanie estakadą. Dzięki temu mieszkańcy dzielnicy zyskają większe bezpieczeństwo i ciszę, bo dziś ruch na krajówce generuje taki hałas, że Byczyna jest najgłośniejszą dzielnicą Jaworzna. Inwestycja będzie kosztowała ponad 35 mln zł. Na realizację tego drogowego przedsięwzięcia miastu udało się zdobyć 30 mln zł dotacji celowej z budżetu państwa. Trwa też przebudowa ulicy Martyniaków, a 3 listopada ruszą prace na Grunwaldzkiej.

Tadeusz Kaczmarek

przewodniczący Rady Miejskiej

Za nami trzy lata pracy na rzecz miasta, jego rozwoju i mieszkańców. Dzięki wspólnym działaniom władz samorządowych i radnych Rady Miejskiej udało nam się z jak najmniejszym uszczerbkiem odnaleźć się w trudnym czasie, z jakim przyszło nam się zmierzyć. Pandemia COVID–19 przeorganizowała działania samorządów w całej Polsce. Również my musieliśmy się zmierzyć z nowymi formami spotkań, tak by ciągłość podejmowania aktów prawa miejscowego została zachowana. Po to, by móc ciągle działać na rzecz mieszkańców i być ich głosem w samorządzie.

Przyszłość niesie ze sobą wiele wyzwań i nadziei na dalszy rozwój, nowe możliwości i tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszego miasta. Dzięki prowadzonym działaniom miejskich jednostek i instytucji, pomimo niełatwej rzeczywistości, możemy pochwalić się bezpiecznym, nowoczesnym miastem z ciekawą ofertą kulturalną, sportową, a także rekreacyjną. Dziękujemy mieszkańcom za okazane zaufanie i chęć współpracy w kwestiach dotyczących dalszego rozwoju Jaworzna.

Nowoczesne miasto to również bogactwo i bliskość przyrody. Ostatnie lata i na tym polu przyniosły w Jaworznie sporo zmian. Przeprowadzono rewitalizację Sosiny. W efekcie mieszkańcy zyskali wygodne miejsce wypoczynku, z czystą wodą, piaszczystymi plażami, boiskami i infrastrukturą zachęcającą do aktywnego spędzania czasu. Odnowiono też Park Podłęże, a na terenie dawnej pokopalnianej hałdy zbudowano Park Angielski.

W ciągu ostatnich lat w Jaworznie przybyło też mieszkań. Zgodnie z planem rozbudowano osiedle Sfera. Obecnie kończą się prace w ramach czwartego i ostatniego etapu rozbudowy tej inwestycji. Klucze do 63 mieszkań na wynajem można będzie odebrać już w listopadzie. To oznacza, że w tej lokalizacji swoje mieszkania znalazło w sumie 375 rodzin. Tymczasem pracownicy Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego już planują kolejne inwestycje mieszkaniowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się też działki budowlane, sprzedawane przez miasto. To ważne, bo depopulacja to jeden z największych problemów współczesnych miast, który nie ominął też Jaworzna.

Grażyna Dębała

| fot. Andrzej Pokuta

Zobacz także: