Jaworzno jest od lat jednym z najbezpieczniejszych miast naszego województwa. Sprzyja temu zwłaszcza realizacja programu “Tarcza”. Miasto każdego roku dofinansowuje działania poprawiające
bezpieczeństwo.

Od 14 lat w naszym mieście prowadzony jest program poprawy bezpieczeństwa mieszkańców “Tarcza”. W ramach tej inicjatywy samorząd m.in. dofinansowuje policyjne nadgodziny, dzięki czemu na naszych ulicach widzimy więcej funkcjonariuszy. Program to też wspólne patrole policjantów i strażników miejskich oraz cały szereg akcji informacyjnych, skierowanych m.in. do młodzieży i seniorów.

W tym roku miasto również przeznaczy na godziny nadliczbowe funkcjonariuszy niemałe środki, 200 tysięcy złotych. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni przegłosowali stosowną uchwałę, co pozwoli na sfinansowanie ośmiu dwuosobowych patroli. Środki przeznaczone na zachowanie i poprawę bezpieczeństwa w naszym mieście (w tym m.in. na Straż Miejską, monitoring, dodatkowe etaty dzielnicowych, finansowanie PSP i OSP) wyniosą w tym roku ponad 11 milionów złotych.

Pieniądze przeznaczane na bezpieczeństwo dają bardzo wymierne korzyści. Widać to w statystykach, zwłaszcza jeśli porównamy nasze miasto do innych (na prawach powiatu) w naszym województwie. Łatwo możemy się przekonać, że Jaworzno jest zdecydowanie najbezpieczniejsze. W naszym mieście popełnianych jest niemal trzykrotnie mniej przestępstw (18 przestępstw na 1000 mieszkańców), niż w Tychach (50 przestępstw na taką samą ilość mieszkańców), w których ten wskaźnik jest najwyższy.

Dzięki dofinansowywaniu dodatkowych godzin funkcjonariuszy z miejskiej kasy zeszłoroczna “obsługa” klientów Izby Wytrzeźwień (odkąd ta instytucja nie działa już w naszym mieście, policjanci muszą wozić nietrzeźwych do Chorzowa) nie angażowała regularnych patroli policji. Dodatkowe pieniądze pozwalają też na zwiększenie ilości funkcjonariuszy w okresie letnim. Jak podają jaworzniccy urzędnicy, w ramach służby dodatkowej, dofinansowanej z kasy miasta, patrole 994 razy skontrolowały miejsca szczególnie zagrożone, ujawniły 366 wykroczeń, zatrzymały 5 sprawców drobnych kradzieży, 15 sprawców aktów wandalizmu i niszczenia mienia. Na gorącym uczynku zatrzymano 7 sprawców przestępstw oraz 7 poszukiwanych osób!

Wszystkie formy pełnionej służby przyniosły żądany skutek. Efekty uzyskiwane w ramach przedmiotowych służb są każdorazowo przekazywane do Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Poddawane są ocenie i omawiane na bieżąco podczas spotkań realizowanych w ramach programu “Tarcza”, prowadzonych przez pracowników Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności z udziałem przedstawicieli Policji i Straży Miejskiej – podkreśla insp. Robert Trzupek, komendant Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Czy nasze miasto jest bezpieczne? Zapytaliśmy o to kilku mieszkańców. Oto, co nam powiedzieli jaworznianie:

paweł-cichońPaweł Cichoń
Uważam, ze w naszym mieście jest bezpiecznie, służby działają skutecznie i jako mieszkaniec czuję się tu dobrze. Raz miałem sytuację, w której musiałem dzwonić po służby. To było zdarzenie drogowe, którego byłem świadkiem. Po naszym telefonie reakcja była dość szybka. Pewnie dałoby się coś poprawić w dziedzinie bezpieczeństwa, ale jest już nieźle.

Małgorzata Dubielmałgorzata-dubiel
Uważam, że nie jest źle. Nigdy nie miałam takiej sytuacji na ulicach Jaworzna, że musiałabym prosić służby o interwencję. To jasne, że można jakieś elementy poprawić, ale poziom bezpieczeństwa jest wysoki. Sądzę, że dość ważny jest miejski monitoring. Należałoby zwrócić jeszcze uwagę na zachowanie młodzieży, która czasem nie hamuje emocji.

aneta-kwiecieńAneta Kwiecień
Pochodzę z Chrzanowa ale do Jaworzna przyjeżdżam do pracy. Często jestem tu wcześnie rano, kiedy jest jeszcze ciemno, czasami też przechodzę przez takie miejsca, które mogłyby się zdawać mniej bezpieczne, bo są nieoświetlone. Ale do tej pory nie wydarzyło się nic, co mogłoby zagrozić mojemu bezpieczeństwu, więc zdaje się, że jest spokojnie.

Dariusz Pażuchadariusz-pażucha
Czuję się w naszym mieście dobrze i bezpiecznie. Mieszkam już od wielu lat na terenie Osiedla Tadeusza Kościuszki. To miejsce, gdzie trafiają się jacyś nietrzeźwi, ale nigdy z ich strony nie spotkało mnie nic nieprzyjemnego. Często pojawiają się tu patrole policji i to pewnie ma znaczenie prewencyjne. Wygląda więc na to, że służby działają sprawnie.

kazimierz-ślęczkaKazimierz Ślęczka
Właściwie to zdarzyło mi się jakiś czas temu, że zaczepił mnie na terenie plant jakiś podchmielony gość i chciał wyciągnąć ode mnie drobną kwotę. Zaczął mi ubliżać i grozić, ale zwróciłem uwagę, że jest tu mnóstwo kamer. To był jedyny taki incydent, który mi się przytrafił w Jaworznie. Ogólnie jestem zdania, że w naszym mieście jest bezpieczni

 

monika-brylMonika Bryl
zastępca prezydenta Jaworzna

Środki z budżetu Jaworzna przekazywane policji przekładają się bezpośrednio na liczbę umundurowanych policjantów patrolujących nasze miasto, a to z kolei na bezpieczeństwo mieszkańców Jaworzna. Jestem przekonana, iż wszystkim zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa nam i naszym dzieciom w mieście. Współpraca z Komendą Miejską Policji w Jaworznie układa się bardzo dobrze. Mamy zlokalizowane wspólnie miejsca występowania potencjalnych zagrożeń i właśnie tam kierowane są dodatkowe patrole. Dzięki tym środkom zyskujemy w Jaworznie zwiększoną liczbę patroli również w weekendy.

Bezpieczeństwo to priorytet

Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jest dla gminy sprawą priorytetową. Większość mieszkańców zgodzi się, że środki przeznaczane na ten cel powinny być jak największe, bo bezpieczeństwo ludzi jest bezcenne. Dobrze jednak, kiedy mamy wgląd w to, czy wydawane na ten cel miejskie pieniądze faktycznie spełniają swoje zadanie. Jak pokazują dane liczbowe, w Jaworznie skuteczność inicjatyw poprawiających bezpieczeństwo i dofinansowanych z miejskiej kasy jest wzorowa, a wskaźniki przestępczości są u nas najniższe w regionie.

Tekst: DL

 

Zobacz także: