16 kwietnia o godz. 17.00 w CK Teatrze Sztuk odbędzie się casting do wyjątkowego widowiska “Sztuka mi nie wystarcza”, którego premiera zaplanowana jest na 11 listopada.

W związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jaworznickie instytucje kultury postanowiły przygotować duży spektakl muzyczno-teatralny. W przedsięwzięcia zaangażowały się, oprócz Teatru Sztuk, również obie jaworznickie orkiestry miejskie: kameralna Archetti i rozrywkowa eM Band. W organizację włączyły się też Muzeum Miasta Jaworzna czy MCKiS. Kierownikiem projektu jest Roman Jońca, muzyk i aranżer.

Autorem scenariusza i reżyserem jest Ewa Sałużanka, dyrektor Teatru Sztuk, scenarzystka, dramaturg, autorka i współautorka wielu produkcji filmowych, telewizyjnych i teatralnych. W Jaworznie mogliśmy oglądać w 2016 roku jej spektakl “Świst ostateczny”, bardzo dobrze odebrany wśród publiczności krytyków. Napisała też scenariusz do największego, zrealizowanego do tej pory w Jaworznie widowiska teatralnego, “Julka na afisz”.

Będzie to bardzo duże przedsięwzięcie artystyczne z udziałem orkiestr, kilkudziesięciu aktorów profesjonalnych i nieprofesjonalnych, z wykorzystaniem multimediów. Przygotowane na niespotykaną dotąd skalę – zapowiada Ewa Sałużanka.

Będzie to świetna okazja dla jaworznickich aktorów i wokalistów-amatorów, żeby spróbować swoich sił na dużej scenie, w profesjonalnie, “z pompą” realizowanym spektaklu.

Organizujemy casting po to, żebyśmy mieli szansę znaleźć wśród jaworznickich nieprofesjonalnych aktorów i wokalistów takich, którzy mogliby pokazać się w tak dużym spektaklu. Chcemy też zorientować się, jakimi dysponujemy możliwościami, dlatego liczymy na to, że na castingu pojawią się osoby, które do tej pory działały już w różnych przedsięwzięciach teatralnych w naszym mieście – mówi Ewa Sałużanka.

Na casting powinno się przygotować tekst prozą lub wierszem, piosenkę i układ choreograficzny. Organizatorzy zaznaczają jednak, że jeśli ktoś nie przygotuje wszystkich elementów, i tak powinien pojawić się na castingu.

Nigdy nie wiemy, z kim się spotkamy. Nie chodzi o ludzi perfekcyjnych, zależy nam na takich osobach, które chcą to robić – zaznacza reżyserka.

Organizatorzy postanowili ogłosić też konkurs literacki, przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Będzie polegał na napisaniu wiersza, który mógłby być częścią scenariusza listopadowego widowiska. Zwycięski utwór zostanie zainscenizowany jak tekst dramatyczny i profesjonalnie wystawiony 11 listopada na dużej scenie. Szczegóły konkursu podamy wkrótce.

Tekst: DL

Zobacz także: