Sierpniowa wycieczka do Pszczyny, na którą wybrali się młodzi przyrodnicy i badacze tradycji z Klubu “Wega” z kolegami z Domu Kultury im. Z Krudzielskiego i Klubu Pod Skałką, rozpoczęła się od zwiedzania Pokazowej Zagrody Żubrów, położonej w zabytkowym parku pszczyńskim. Młodzi jaworznianie z tarasu widokowego obserwowali karmienie żubrów. Spacerowali po zagrodzie podziwiając różne gatunki zwierząt: żubry, jelenie, daniele, sarny, muflony, osły, lisy, zające oraz ptactwo. Po ścieżkach wśród turystów majestatycznie przechadzały się pawie.

Zwiedzili Ośrodek Edukacji Ekologicznej, a w nim wystawy stałe i czasowe. Żar lał się z nieba, a turyści udali się do Zagrody Wsi Pszczyńskiej, która została wpisana do Szlaku Architektury Drewnianej Górnego Śląska. W Skansenie zwiedzili kilkanaście osiemnasto i dziewiętnastowiecznych obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej z wieloma autentycznymi sprzętami w tym: spichlerz dworski z Czechowic, stodołę ośmioboczną z Kryr, chałupę z Grzawy, kuźnię z Goczałkowic i młyn wodny z Bojszów.

Wzięli też udział w warsztatach zielarskich, na których powstały bukiety z ziół i kwiatów polnych. Wiele radości sprawiło dzieciom obcowanie z naturą, przyrodą i historią regionu. Wielką frajdą było karmienie owieczek w zagrodzie zlokalizowanej na terenie skansenu. Zwierzęta dosłownie jadły im z rąk. Aby wspomnienia zachować na dłużej i móc dzielić się nimi z bliskimi młodzi ekolodzy skwapliwie rejestrowali oglądane obrazy za pomocą smartfonów.

dzieci karmią owieczki

Zobacz także: