5-letnia Jagódka Podciborska uczy dorosłych rozmawiania w języku migowym. Mała sosnowiczanka krótki kurs przeprowadziła już w jaworznickich klubach Senior+. Choć Jagoda nie jest osobą głuchą, to język migowy zainteresował ją tak bardzo, że zapragnęła się go nauczyć i porozumiewać się z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi, właśnie poprzez miganie.

Pomysł podchwycili jej rodzice, Ewa Kościańska-Podciborska i Artur Podciborski, i teraz razem uczą się języka migowego. Prowadzą też na Facebooku profil „Projekt edukacyjny Zamigajmy”. Dziewczynka wyjaśnia tam internautom, na przykład jak pokazać jakieś słowo. Odwiedza też z rodziną różne miejsca, jak przedszkola czy właśnie kluby seniora. – Patrząc na Jagódkę, byłam pełna podziwu, że taka mała dziewczynka tak pięknie potrafi migać. Dlatego i ja się starałam nauczyć od niej migania – przyznaje Teodora Łata, bywalczyni Klubu Senior+ na Podwalu.

Zajęcia podobały się też jej klubowej koleżance, Helenie Stankowskiej. – Najfajniejszy był, moim zdaniem, znak oznaczający brawa. Trzeba podnieść obie ręce do góry i kręcić dłońmi w obie strony. Najtrudniejsze było natomiast słowo piernik – wyjaśnia.

Jagoda nauczyła seniorki kilku słów. Pokazała na przykład, jak zamigać słowa cześć, dzień dobry, do widzenia. Przeliterowała też w języku migowym swoje imię. – Wszystko zaczęło się zupełnym przypadkiem. Pewnego razu Jagoda zobaczyła, jak dwie osoby porozumiewają się ze sobą na migi. Zapytała nas, czy to zabawa w kalambury. Gdy dowiedziała się, że tak wygląda język migowy, stwierdziła, że też chce się tak pobawić – wspomina Ewa Kościańska-Podciborska. – Zaczęliśmy z mężem szukać w internecie filmików instruktażowych z podstawowymi znakami w języku migowym. Sporo się przy tym dowiedzieliśmy, np. tego, że każdy kraj ma swój język i że istnieje międzynarodowy język migowy. To język amerykański – wyjaśnia.

Państwo Podciborscy skontaktowali się z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących w Katowicach i wspólnie z nauczycielami tej placówki stworzyli „Projekt edukacyjny Zamigajmy”. Ma on na celu upowszechnianie języka migowego wśród dzieci słyszących, a także wśród dorosłych.

– Nagrywamy filmiki i pokazujemy różne znaki w języku migowym. Filmiki publikujemy na Facebooku i w serwisie YouTube – podkreśla pani Ewa. – Nie jesteśmy oczywiście ekspertami w miganiu. Sami też się dopiero uczymy i zapraszamy wszystkich do wspólnej nauki migania – dodaje.

Jagódka potrafi pokazać już około 100 słów. Poznaje przede wszystkim te, które ją interesują. Często pyta rodziców, jak zamigać jakieś konkretne słowo. Pewnego razu na lotnisku zapytała mamę i tatę, jak pokazać słowo samolot. Szybko skontaktowali się z jedną z nauczycielek z katowickiej szkoły. Później nagrali filmik prosto z sali odlotów.

– Mówię po polsku i po migowemu – przyznaje z dumą 5-latka. – Bardzo podoba mi się miganie – stwierdza.

Partnerami projektu, oprócz katowickiej szkoły, są także Przedszkole Miejskie nr 30 w Sosnowcu i Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie. Partnerem medialnym jest z kolei magazyn dla dzieci „Świerszczyk”. Spotkania z jaworznickimi seniorami, których inicjatorem był Maciej Stanek, jaworznicki radny, stały się też przyczynkiem do promocji języka migowego również wśród jaworznian. Niebawem na pasażu targowiska Manhattan Podłęże będzie można obejrzeć wystawę prac plastycznych nt. języka migowego. Autorami dzieł są dzieci z Sosnowca, Katowic, Jaworzna, Chrzanowa, a nawet z Torunia.

Tymczasem seniorki z Klubu Senior+ z Podwala biorą udział również w innych, ciekawych wydarzeniach. We wtorek, 16 maja, uczestniczyły w uroczystej kolacji, zorganizowanej przez kierowniczkę placówki Krystynę Janicką.

– To było podziękowanie za wkład naszych klubowiczek w różne projekty w ostatnich miesiącach. Nasze panie robiły m.in. piękne ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne, które prezentowaliśmy szerszemu gronu. Włączyły się w akcję dla chorej jaworznianki. Brały też udział w wielu innych, ważnych inicjatywach – wylicza pani Krystyna. – A teraz szykujemy się na kolejne wydarzenie. W poniedziałek, 29 maja, wraz z innymi mieszkańcami Jaworzna, rozpalimy w GEOsferze sobótkowe ognisko. Zaczęłyśmy też już sezon na chodzenie z kijkami do nordic walkingu. Planujemy też jakąś fajną akcję na Dzień Dziecka – wylicza.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Jagódka uczyła migania klubowiczów jaworznickich klubów Senior+ | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: