5 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się gala konkursu “Wolontariusz roku 2018 miasta Jaworzna”.

W Jaworznie działa ok. 1000 wolontariuszy zrzeszonych w organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach, instytucjach, kołach, klubach wolontariackich, szkołach publicznych. Okazują zainteresowanie, wyciągają rękę do drugiego człowieka, nie robią tego dla zysku, nagród i pochwał, ich dobroć wypływa z głębi serca.

Państwa działalność, to co chcecie czynić dla ludzi, jest wartością tego miasta. Możemy budować drogi, budynki, ale nie osiągniemy tego, co jest naprawdę ważne, tego, że chcemy pomagać, że powinniśmy pomagać. To całe zło, które nas otacza, ginie pod naporem waszego dobra – powiedział Łukasz Kolarczyk, pełnomocnik prezydenta ds. przedsiębiorczości i współpracy społecznej.

19 kandydatów wystartowało w konkursowych trzech obszarach: profilaktyka, zdrowie na rzecz rodzin, osób starszych czy niepełnosprawnych; edukacja, kultura na rzecz dzieci i młodzieży oraz działania na rzecz ekologii lub opieki nad zwierzętami. Ponadto byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych – dzieci i młodzież do 25 roku życia oraz osoby dorosłe.

Statuetki w kształcie skrzydła anioła z sercem w środku wykonane przez Środowiskowy Dom Samopomocy otrzymali: w obszarze I – Patrycja Rębisz i Renata Talarczyk, w obszarze II – Alicja Pietras i Kacper Wójtowicz, a w obszarze III statuetka trafiła w ręce Małgorzaty Zacharskiej.

W tym roku formuła konkursu została rozszerzona o koła i kluby wolontariackie działające w jaworznickich szkołach, a statuetkę otrzymał Klub Młodego Wolontariusza przy SP nr 2. Pozostali kandydaci zostali uhonorowani dyplomami uznania i drobnymi upominkami.

Wolontariuszom dziękowali za ich działalność zebrani goście: Maria Materla, radna Sejmiku Śląskiego, radni miasta Jaworzna oraz przyjaciele i członkowie rodzin.

O tym, ile satysfakcji, ale również poświęcenia, wymaga działalność wolontariacka mówiła Patrycja Rębisz, uczennica I LO, laureatka konkursu w kategorii dzieci i młodzież.

Działam w fundacji Doktor Clown. W stroju klauna wchodzimy z innymi na szpitalne oddziały dziecięce i dajemy małym pacjentom radość, uśmiech, ale też zrozumienie. Kiedy jest potrzeba płaczemy z nimi, trzymamy za ręce. Chcemy odpędzić ich myśli od szpitalnej rzeczywistości. Teraz, na mikołajki, odwiedzimy oddziały onkologiczne w Krakowie, Chorzowie, Katowicach i postaramy się, aby przebywające tam dzieci na chwilę zapomniały o bólu i chorobach. Działalność w fundacji zajmuje mi sporo czasu. Dwa razy tygodniu, po 3 godziny, spotykam się z dziećmi w szpitalu, do tego dochodzą szkolenia. Daje mi to satysfakcję i radość, a gdy widzę uśmiech dziecka, robi mi się ciepło na sercu – wyznała licealistka.

Galę uświetniły występy artystyczne Emilii Szłapy oraz podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej. Organizatorem konkursu jest prezydent miasta Paweł Silbert z inicjatywy Gminnej Rady Pożytku Publicznego.

Tekst: Ewa Szpak

Zobacz także: