Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na jaworznickiej Sosinie. Policyjni wodniacy wyciągnęli z wody pięć osób, w tym trójkę dzieci. Wszyscy wpadli do wody po tym, jak wywrócił się kajak, którym płynęli. Okazało się, że cała piątka wsiadła do dwuosobowej łódki. Tym razem na szczęście skończyło się na wychłodzeniu i strachu.

– Wodniacy z jaworznickiej komendy, pełniąc służbę na terenie zbiornika wodnego Sosina, zauważyli wywrócony kajak i pięć osób w wodzie. Po podpłynięciu okazało się, że troje z pięciu obecnych tam osób to dzieci. Na szczęście miały założone kapoki, lecz sposób, w jaki poruszały się w wodzie, świadczył o tym, że nie potrafią pływać. Dzieci były wystraszone i bardzo wychłodzone – informuje Michał Nowak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Wodniacy szybko pomogli całej piątce. Rozbitków policyjną motorówką odwieziono na brzeg, gdzie czekała matka dzieci, ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i… policjanci z patrolu rowerowego. Dwaj sosnowiczanie wyjaśnili mundurowym, że chcieli zrobić dzieciom przyjemność i dlatego zabrali do kajaka całą trójkę.

– Mężczyźni jednak nie przewidzieli sytuacji, że kajak może się przewrócić i dojdzie do bardzo niebezpiecznej sytuacji, zwłaszcza że najmłodszy uczestnik rejsu miał 5 lat. Badanie alkomatem wykazało trzeźwość mężczyzn – podkreśla Michał Nowak.

Okazuje się, że ta przygoda może mieć dla sosnowiczan ciąg dalszy. Mundurowi sporządzili bowiem dokumentację, która zostanie teraz skrupulatnie przeanalizowana przez jaworznickich śledczych. Policjanci ustalą, czy względem mężczyzn należy wyciągnąć konsekwencje prawne.

Akcja ratunkowa po wywrotce kajaka na Sosinie była kolejną w tym sezonie. Dzięki czujności policjantów na szczęście tym razem również zakończyła się pomyślnie. Policjanci apelują jednak o rozsądek, bo konsekwencje braku rozwagi czy brawury podczas wypoczynku nad wodą mogą niekiedy okazać się tragiczne w skutkach.

Grażyna Dębała

Policyjni wodniacy z Jaworzna i Katowic pomagają strzec bezpieczeństwa wypoczywających nad Sosiną | fot. Materiały KMP Jaworzno