Wrzesień to ostatnia szansa na wodne szaleństwa w Sosinie. Warto ją wykorzystać, jeśli tylko pogoda dopisze. Pracownicy Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie przypominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. – Skoki do wody bez zachowania odpowiedniej ostrożności mogą prowadzić do poważnych obrażeń i utraty życia. Nieznajomość głębokości wody stanowi ogromne zagrożenie. Uderzenie o dno lub podwodne przeszkody może prowadzić do urazów kręgosłupa, złamań kości lub utraty przytomności. Należy zawsze sprawdzić głębokość wody przed skokiem i upewnić się, że nie ma żadnych ukrytych niebezpieczeństw pod powierzchnią – radzą pracownicy ZLO.

Nieodpowiedzialnym i niebezpiecznym zachowaniem, jest także spożywanie alkoholu przed kąpielą. Napoje z procentami wpływają negatywnie na zdolność oceny, koordynację ruchową oraz refleks osoby pijącej.

– Zwiększa to znacznie ryzyko wypadków w wodzie. Osoby, które kąpią się po spożyciu alkoholu, mogą mieć trudności z utrzymaniem równowagi, oceną siły nurtu czy nawet utrzymaniem oddychania. Alkohol może również prowadzić do szybkiego wystąpienia hipotermii, co jest niebezpieczne, zwłaszcza w chłodniejszych wodach – przestrzegają specjaliści z jaworznickiego ZLO.

Warto pamiętać, że kąpać się można tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Należy też bezwzględnie przestrzegać regulaminu kąpieliska, a dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych.

Natalia Czeleń

Woda to idealne miejsce na wypoczynek i relaks. Warto pamiętać wtedy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: