Wielką popularnością cieszyła się ósma edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Oligoimpresje – wizja nieba i piekła”, organizowanego przez pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaworznie. Na konkurs wpłynęło 210 prac z 26 ośrodków z całej Polski. Jurorzy nie mieli łatwego zadania, bo każda z artystycznych wizji nieba i piekła urzekała starannością, pomysłem i oryginalnością.

Wśród uczestników tegorocznej edycji konkursu są podopieczni ośrodków między innymi z Jaworzna, Sosnowca, Będzina, Katowic, Myszkowa, Malborka, Słupska, Cieszyna czy Działdowa. Konkursowe prace oceniały dr Bernadeta Stano z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Iwona Brandys, adiunkt z Muzeum Miasta Jaworzna.

Wybór najpiękniejszych prac nie był łatwy, ale udało się wytypować piętnaście, które zostały nagrodzone, a kolejne 26 prac zostało wyróżnionych. Były też trzy nagrody specjalne ufundowane przez: Agatę Kornhauser-Dudę, pierwszą damę RP, b, prezydenta Jaworzna, Tadeusza Kaczmarka, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz przez Marie Materlę, radną Sejmiku Województwa Śląskiego.

To trudny czas, bo z powodu pandemii wiele szkół nie pracowało. Mimo to na konkurs wpłynęło dużo prac i były naprawdę piękne. Z roku na rok poziom jest coraz wyższy. Autorzy wychodzą poza utarte schematy. W tym roku po raz pierwszy w ramach konkursu otrzymaliśmy rzeźbę – podkreśla Magdalena Milka-Bielińska ze SOSW w Jaworznie.

Nagrodę specjalną pierwszej damy RP otrzymała Barbara Śpiewak z Sosnowca. Nagroda specjalna Pawła Silberta oraz Tadeusza Kaczmarka trafiła do Adama Kaszy z Katowic, zaś Marii Materli do Pauliny Tarapacz z Będzina.

Już wkrótce najpiękniejsze prace nadesłane w ramach ósmej edycji Oligoimpresji będzie można obejrzeć. Plastyczne wizje nieba i piekła pojawią się w Galerii ExLibris Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Wystawa zostanie zainstalowana w bibliotecznej galerii już w najbliższy piątek, 21 maja. – Zapraszam wszystkich do obejrzenia prac, jakie wpłynęły w tym roku na nasz konkurs. Warto wybrać się na tę wystawę, bo prace są piękne – zachęca Magdalena Milka-Bielińska.

Wystawę w bibliotecznej galerii oglądać można będzie do 16 czerwca.

Grażyna Dębała

Bernadeta Stano i Iwona Brandys oceniają prace nadesłane w konkursie | fot. Materiały Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaworznie