W Jaworznie trwa Tydzień Seniora. Obchody rozpoczęły się w piątek, 24 września. Za nami już koncerty, zabawa taneczna, seanse kinowe, biesiada i występy artystyczne. Tegoroczne obchody zakończą się dziś, 30 września, koncertem Orkiestry eM Band.

Bywalcy naszego klubu od dawna czekali na Tydzień Seniora. Dla nas to bardzo ważne święto. Jaworzniccy seniorzy lubią takie spotkania. To idealna okazja, by wyjść z domów i spotkać się z ludźmi, bo wielu seniorów jest samotnych. Takie inicjatywy pokazują, jak ważną grupą społeczną są seniorzy. Radość ludzi starszych i samotnych jest bezcenna – podkreśla Krystyna Janicka, szefowa klubu Senior+ z Podwala.

Uroczyste obchody zainaugurowano w hali Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. To właśnie tam Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, przekazał symboliczne klucze do bram miasta przedstawicielom jaworznickich seniorów, życząc im przy okazji dobrej zabawy.

Cieszę się ogromnie, że możemy spotkać się w wyremontowanej hali sportowej. To był potężny wysiłek. Życzę państwu, żebyście ten Tydzień Seniora bardzo fajnie spędzili. Czujcie się dobrze w naszym mieście, w waszym mieście. Wkładajcie do niego swoją cegiełkę. Bądźcie z nami – mówił prezydent.

Klucze do miasta odebrali Jadwiga Bywalec i Stefan Pabian.

Obchody Tygodnia Seniora są dla nas bardzo ważne. W tym czasie jesteśmy bardziej zauważalni. Więcej się o nas myśli. Cieszymy się, że władze miasta o nas pamiętają. Jesteśmy też niezmiernie wdzięczni pracownikom Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, bo to dzięki nim czekało na nas tyle atrakcji. Program obchodów Tygodnia Seniora był bardzo bogaty. Cieszy też to, że wydarzenie to na stałe zapisało się w kalendarz imprez miejskich – mówi Jadwiga Bywalec, zastępca prezesa Uniwersytetu III Wieku w Jaworznie.

Przedszkolaki dzieliły się swoją energią na plantach | fot. Natalia Czeleń

Bogaty program obchodów seniorzy starali się wykorzystać maksymalnie. Wejściówki na wydarzenia organizowane w zamkniętych przestrzeniach, rozchodziły się błyskawicznie.
Byliśmy na koncercie Stefano Terrazino, niedzielnej mszy w kolegiacie w intencji jaworznickich seniorów, seansie kinowym. Bawiliśmy się też oczywiście w GEOsferze. Święto seniorów celebrowaliśmy też w klubie na Podwalu, gdzie zorganizowaliśmy sobie dzień przy muzyce – opowiadała Krystyna Janicka, kierownik klubu Senior+ z Podwala.

Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert otwierający tegoroczne obchody. W hali MCKiS wystąpił włoski tancerz i wokalista, Stefano Terrazino. Wejściówki na to wydarzenie rozeszły się na kilka dni przed imprezą. – Bardzo cieszę się, że MCKiS zaprosiło mojego ulubieńca do naszego miasta. Emocje sięgają zenitu. Moją uwagę zwróciła też wyremontowana hala. Na pewno przyjemniej jest podziwiać widowisko w tak elegancko przygotowanym miejscu – emocjonowała się jaworznianka, pani Katarzyna.

Stefano Terrazino oczarował jaworznickich seniorów | fot. Andrzej Pokuta

W sobotę na plantach odbył się koncert życzeń i występy artystyczne. Działała też kawiarenka, w której można było skosztować słodkich smakołyków i napić się kawy. Pogoda dopisała. Na scenie ustawionej na plantach wystąpiły energiczne przedszkolaki z PM nr 27 PM nr 12. Swój talent prezentowały też mażoretki.

Bardzo podoba mi się ta inicjatywa. Duże wrażenie zrobił na mnie występ dzieci przedszkolnych i młodzieży – opowiadała Lidia Więcek, mieszkanka Jaworzna.

Młodzież zaprezentowała taniec współczesny, a piknik swoim występem uświetniły też Dąbrowianki i wokalistka Hania Stępniewska.

W niedzielę, w czasie mszy św., w kolegiacie pw. św. Wojciecha i Katarzyny, mieszkańcy miasta modlili się w intencji seniorów. Po nabożeństwie wystąpił chór Sokół.

Seniorzy świetnie bawili się także na licznych warsztatach | fot. Natalia Czeleń

Poniedziałek minął seniorom pod znakiem filmowym. W hali MCKiS odbyła się projekcja komedii „Kobiety z 6. piętra”, a we wtorek w ATElier Kultury na seniorów czekały warsztaty artystyczne. W środę uczestnicy obchodów bawili się w GEOsferze. Był też rajd Nordic Walking. Zawodnicy startowali z Domu Kultury w Szczakowej, a ich celem był Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej.

Obchody Tygodnia Seniora zakończą się w czwartek, 30 września. O godzinie 18 w ATElier Kultury będzie miał miejsce koncert Orkiestry eM Band.

Organizatorami Tygodnia Seniora byli Paweł Silbert, prezydent Jaworzna i Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Współorganizatorami był Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej Geosfera oraz ATElier Kultury.

Natalia Czeleń

Prezydent Paweł Silbert przekazał seniorom klucze do miasta | fot. Andrzej Pokuta