Już tylko 9 dni dzieli nas od startu 76. Tour de Pologne, jednego z największych i najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich na świecie. 6 sierpnia na jaworznickim Rynku pojawią się ekipy szosowych gwiazd, by wystartować do “naszego” –  czwartego etapu tego niesamowitego ścigania i wielkiego sportowego widowiska.

To będą wielkie emocje i niezapomniane wrażenia! Czekaliśmy na to cały rok i znów z bliska będziemy mogli zobaczyć wybitnych sportowców, podejrzeć ich sprzęt, zaplecze i całą otoczkę wydarzenia mającego międzynarodowy zasięg. Kolarskie, znane na całym świecie ekipy zostaną zaprezentowane na Rynku. Wśród nich zobaczymy kadrę Polski w mocnym składzie oraz wiele asów słynnych teamów. Nie zabraknie zawodników takich jak: Rafał Majka, Michał Kwiatkowski, Miguel Angel Lopez, Pascal Ackermann, Fernando Gaviria czy Valerio Conti.

Sygnał do startu rozlegnie się na Rynku w samo południe. Po rundzie honorowej, na Podłężu peleton zaliczy ostry start i pogna na górę Kocierz. W tym roku wielkie święto kolarstwa będzie trwało w Jaworznie nie jeden, ale dwa dni! Organizatorzy zadbali o całą masę atrakcji. Na poniedziałek, 5 sierpnia zaplanowano na plantach festyn promujący zdrowy styl życia. Następnego dnia, zanim na starcie pojawią się kolarskie sławy, odbędą się zawody dla najmłodszych Kinder+Sport Mini Tour de Pologne i Kinder+Sport Mini Tour de Pologne Cup.

To właśnie w wyścigach dla młodzieży zaczynali Michał Kwiatkowski czy Katarzyna Pawłowska, więc to nie tylko okazja do rowerowej przygody, ale być może także wielkiej kariery – zachęca Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Teamu, organizatora TdP. Pamiętajmy jednak, że temu wspaniałemu wydarzeniu towarzyszyć będą niemożliwe do uniknięcia utrudnienia. Musimy się z nimi liczyć. Przede wszystkim ograniczenia ruchu dotyczyć będą centrum miasta. Zaczną obowiązywać w nocy z 5 na 6 sierpnia i potrwają do godz. 12.45.

Odliczamy dni do startu!

6 sierpnia, o godz. 12.00 z Jaworzna ruszy czwarty etap 76. Tour de Pologne. W samo południe odbędzie się start honorowy IV etapu wielkiego narodowego wyścigu z udziałem gwiazd światowego kolarstwa.

Zawodnicy zrobią dwa okrążenia wokół ścisłego centrum miasta. Przejadą ulicami: Pocztową, Grunwaldzką, Królowej Jadwigi, św. Wojciecha, Obrońców Poczty Gdańskiej i Słowackiego (pętla honorowa), Kolejową, Leśną, Stanisława Moniuszki, Aleją Józefa Piłsudskiego, gdzie rozpocznie się start ostry, co oznacza, że kolarze mocno przyśpieszą i pognają ul. Grunwaldzką,
Wojska Polskiego, Martyniaków, Młynarską, Chopina, ks. Sulińskiego, Celników do granic miasta i dalej na Kocierz.

Na trasie “naszego” etapu TdP odbędzie się lotna premia w Wilamowicach i dwie rundy w Beskidach, liczące po 38,5 km. Tam też powalczą o dwie górskie premie pierwszej kategorii na Kocierzu i dwie drugiej w Wielkiej Puszczy. Hasłem tej części wyścigu będzie 100-lecie Powstań Śląskich. Kolarze pokonają tego dnia 173 kilometry.

Miasteczko Tour de Pologne

Wielkie święto kolarstwa rozpocznie się w Jaworznie już dzień wcześniej, 5 sierpnia. Wtedy na plantach zostanie otwarte dla mieszkańców miasteczko Tour de Pologne. Przez dwa dni w tym miejscu odbywać się będzie wyjątkowy, rodzinny piknik pod nazwą “Wyścig po zdrowie”. Na mieszkańców będzie czekać wiele atrakcji, od jedynego w swoim rodzaju mobilnego Muzeum Tour de Pologne, po różne konkurencje sprawnościowe.

Wszystko odbywało się będzie w atmosferze najlepszych emocji wiążących się z fantastycznym wydarzeniem sportowym, jakim jest jeden z największych wyścigów kolarskich świata. Miasteczko Tour de Pologne będzie można odwiedzać w poniedziałek, 5 sierpnia i we wtorek, 6 sierpnia w godzinach od 10.00 do 18.00. Organizatorzy przewidzieli sporo atrakcji między innymi warsztaty kulinarne, porady dietetyków i degustacje, strefę wyzwań, gdzie będzie można zmierzyć się z rekordem Czesława Langa podczas jazdy na trenażerach, wziąć udział w wyścigu mini rowerków i wystartować w Wyścigu po Zdrowie na trenażerach.

Strefy sponsorów

6 sierpnia na mieszkańców będą czekały strefy sponsorów i partnerów wyścigu, m.in. Miasteczko Kibica Carrefour (rozgrzewki na rowerkach spinningowych, skatepark i rowerowa szkoła jazdy oraz quiz na wielkim kole rowerowym). Miłośnicy owocowych koktajli będą mogli sprawdzić się w blender bike challenge, a dzieci wziąć udział w treningu na mini trampolinach. Carrefour (sponsor główny) zorganizuje też strefy relaksu i strefę zabaw dla najmłodszych.

Jazda młodych

Jeszcze przed głównym wyścigiem TdP, na Rynku odbędą się dwie super imprezy: Kinder+Sport Mini Tour de Pologne i Kinder+ Sport Mini Tour de Pologne Cup, czyli parada rowerowa dla dzieci i wyścig dla młodzieży. Trasa licząca 2,3 km będzie wiodła drogami wokół Rynku (będzie to ta sama trasa, którą przejadą kolarze w rundzie honorowej, ale młodzi cykliści pokonają ją w odwrotnym kierunku). Raz przejadą nią młodsze dzieci (mające od 7 do 12 lat). Z kolei młodzież (11-12 i 13-14 lat) będzie się ścigać, robiąc kilka okrążeń. Zapisy do 29 lipca do godz. 9.00 na stronie www.rejestracja.langteam. com.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Warto dodać, że już 27 lipca jaworzniccy cykliści będą mieli rozgrzewkę przed wielkim wyścigiem. W najbliższą sobotę odbędzie się bowiem kolejny Night Biking. Start z Rynku ok. godz. 21.00.

Tekst: AZ-H

Zobacz także: