Przesłuchania eliminacyjne do tegorocznej edycji Diecezjalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek “Złota Kantyczka” dobiegły końca. Wielka gala już 20 grudnia!

W tym roku konkursowe zmagania zorganizowano w Jaworznie po raz 16. Jurorzy przesłuchali około tysiąca artystów z całej Polski. W sumie na scenie Młodzieżowego Domu Kultury zaprezentowało się 150 podmiotów wykonawczych.

To właśnie z uwagi na ogromne zainteresowanie konkursem przesłuchania rozłożyliśmy na kilka dni. Wśród uczestników przesłuchań są artyści z całej Polski – mówi Renata Gacek z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie.

W tym roku w Diecezjalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek byli reprezentanci m.in. z Jaworzna. Katowic, Rybnika, Łodzi, Rogoźnika, Chrzanowa i Trzebini. Na scenie stawały zespoły, duety i soliści. Każdy prezentował przygotowane na konkurs kolędy i pastorałki. Niektórzy o Złotą Kantyczkę walczą już kolejny raz.

Przygotowania do udziału w tym konkursie zaczynamy od października, bo zależy nam na tym, żeby wypaść jak najlepiej. Przyjeżdżamy tu od lat i pewnie w kolejnym roku też będziemy – zapowiada Bożena Gredka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Jaworznie.

Kolejny raz w festiwalu udział bierze też Aleksandra Bojko, która na swoim koncie ma już drugie i trzecie miejsce. W tym roku występuje z zespołem i jako solistka.

Bardzo lubię śpiewać i w tej dziedzinie rzeczywiście udało mi się już osiągnąć pewne sukcesy. Trenuję też gimnastykę artystyczną i czasem podczas występów muzycznych wykorzystuję i te gimnastyczne umiejętności. Widocznie takie połączenie trafia do jurorów – przyznaje Aleksandra Bojko.

Konkurs Kolęd i Pastorałek to również rejonowy etap Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Jurorzy wytypują 10 wykonawców, którzy będą mogli wziąć udział również w Międzynarodowym Festiwalu.

Galę XVI Diecezjalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek “Złota Kantyczka” zaplanowano na 20 grudnia. Zgodnie z konkursową tradycją tego dnia poznamy zdobywcę Grand Prix. Impreza rozpocznie się o godz. 16 w Młodzieżowym Domu Kultury. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Tego wieczoru usłyszeć można będzie wszystkie nagrodzone wykonania.

Tekst: GD