Można się na niej uczyć, bawić, grać w gry różnego typu, a nawet urządzić piłkarskie rozgrywki. Szkoła Podstawowa nr 16 z Podwala wzbogaciła się o interaktywną podłogę. Uczniowie, którzy wrócili do lekcji stacjonarnych, są zachwyceni nowym sprzętem.

Interaktywna podłoga służy zarówno najmłodszym uczniom, jak i tym ze starszych klas. Można się na niej nie tylko bawić, ale i uczyć, np. liter, cyfr, figur geometrycznych czy angielskich słówek. – Dzięki temu urządzeniu nasi uczniowie uczą się przez zabawę. Mogą korzystać z niego zarówno podczas lekcji, jak i na przerwie, w obecności nauczyciela – wyjaśnia Beata Wiktor, dyrektor SP 16.

Podłoga interaktywna dobrze się sprawdza też w trakcie zajęć wspomagających. Uczy koncentracji, właściwego reagowania, spostrzegawczości, zręczności. I co ważne, dzięki niej nauka przybiera atrakcyjną dla uczniów formę, czyli nie z ołówkiem i zeszytem w ręce ani nawet nie przed komputerem, tylko aktywnie, w ruchu, którego im tak brakowało przez ostatnie miesiące – dodaje.

Jak działa urządzenie? Jest montowane na suficie i składa się z projektora, komputera, detektora ruchu i oprogramowania. Sprzęt jest obsługiwany pilotem, a korzystanie z samej podłogi przypomina obsługę smartfona czy tabletu. Wchodząc na wyświetlane obrazy, możemy je zmieniać podobnie, jak właśnie na ekranie dotykowym telefonu.

Pieniądze na zakup sprzętu „Szesnastka” pozyskała wspólnie z jaworznickim radnym Dawidem Domagalskim, który jest absolwentem tej szkoły.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Uczniowie chętnie korzystają z nowego nabytku | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska